Ёшлар тақдирига дахлдор масала
Бугун "Ер ресурсларини бошқариш" факультетида “Диний экстремизм, терроризм ва гиёҳвандлик – жамият тараққиётининг кушандаси” мавзусида давра суҳбати ўтказилди. Унда факультет декани Ш.Нарбаев, Ёшлар билан ишлаш бўйича декан муовини Ҳ.Эшова,  Мирзо Улуғбек тумани ИИОФМБ тероризм ва экстремизмга қарши кураш бўйича бўлим бошлиғи Б.Зоиров, гуруҳ мураббийлари ва талаба-ёшлар иштирок этди.
Қайд этилганидек, диний экстремизм ва терроризм маънавий таҳдидларнинг бир тури бўлиб, улар асосан ёшлар орқали вайронкор ғояларни ҳаракатлантирувчи, мамлакатдаги тинчлик ва осойишталикни издан чиқаришга интилувчи, мавжуд конституцион тузумни ағдариб ташлашга даъват этувчи тажовузкор сиёсий фаолиятдир. Шу маънода ҳозирги кунда юртимизда ҳукм сураётган тинчлик ва барқарорлик, миллатлараро ҳамжиҳатликни сақлаш, баркамол ёшларни тарбиялаш муҳим вазифа ҳисобланади. Шу боис ёшларни зарарли иллатлардан ҳимоя қилиш, улар ўртасида ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштириш борасида амалга оширилаётган кенг қамровли вазифаларга ва салбий иллатлар оқибатларини тушунтиришга оид ишларни жадаллаштиришга давлат ва жамоат ташкилотлари томонидан муҳим эътибор қаратилмоқда. Бугунги кунда интернет тизимида юзлаб террористик сайтларнинг аниқлангани ўта хавотирли ҳолатдир.
Улар интернет тизими орқали ўзларининг диний экстремизм, миллатчилик, ирқчилик каби турли бузғунчи ғояларини тарғиб этмоқда. Минг афсуски, мафкуравий иммунитети шаклланмаган айрим ёшлар бу ёт ғоялар таъсирига тушиб қолишмоқда.Ушбу давра суҳбатидан кўзланган мақсад ҳам дунёнинг турли минтақаларида зиддиятлар, беқарорлик кучайган, ихтилофлар давом этаётган бир шароитда ёшларимизни турли зарарли таъсирлардан ҳимоя қилишдир. Диний экстремизм ва терроризмга қарши курашиш учун аҳоли, айниқса, ёшларимизда ғоявий, мафкуравий иммунитет ҳосил қилиш даркор, — деди Мирзо Улуғбек тумани ИИОФМБ тероризм экстремизмга қарши кураш бўйича бўлим бошлиғи Б.Зоиров  — Бундай ёт оқимларнинг таъсирига тушиб қолмаслик учун, аввало, миллий тафаккур ва соғлом дунёқарашни шакллантириш лозим. Қолаверса, сўнгги йилларда ақидапараст, диний экстремистик оқимлар ўз ғояларини ёшлар ичига кенгроқ кириб бориш, меҳнат мигрантларини таъсир доирасига олиш, вайронкор мазмундаги материалларни электрон кўринишда тарқатиш, интернет орқали тарғибот ўтказиш каби усулларда амалга оширмоқда.  Давра суҳбати қизғин савол жавобларга бой бўлиб ўтди.

Вопросы, касающиеся судьбы молодежи
Сегодня на факультете управления земельными ресурсами состоялся «круглый стол» на тему «Религиозный экстремизм, терроризм и наркотики - угроза социальной безопасности». В мероприятии приняли участие декан факультета Ш.Нарбаев, заместитель декана по работе с молодежью Х.Эшова, начальник отдела по борьбе с терроризмом и экстремизмом УВД Мирзо-Улугбекского района Б.Зоиров, кураторы групп и студенты.
Сегодняшний религиозный экстремизм и терроризм являются маской исламской религии и представляют собой серьезную угрозу для безопасности международного сообщества. Экстремистские, религиозными организации привлекают в свои ряды молодежь путем распространения в социальных сетях экстремистских идей, литературы, видео, очернения общественно-политической ситуации в стране и проведением прямых террористических актов. Наиболее эффективным средством массового информационного воздействия террористов на молодежь в последнее время становится Интернет. В настоящее время во всемирной сети представлены практически все типы организаций, применяющих в своей деятельности экстремисткие и террористические методы. Число сайтов, содержащих материалы экстремистского характера, превышает семь тысяч.
Для борьбы с такими злонамеренными лицами и для предупреждения подпадания населения, особенно молодежи под их влияние в проводимых духовно-просветительских мероприятиях особое внимание необходимо уделять воспитанию молодежи образованными, с патриотическим мировоззрением, а также способствовать предупреждению незаконной миграции, разъяснять что распространяемые религиозными экстремистами идеи, противоречат истинным исламским учениям и приводить конкретные доказательства направленности этих злостных учений на достижение своих корыстных политических целей. «Круглый стол» был проведен в формате открытого диалога, участники мероприятия получили исчерпывающую информацию и ответы на интересующие их вопросы и предложили и в дальнейшем проводить аналогичные «круглые столы».