Ахборот соҳасини ислоҳ қилиш, ахборот ва сўз эркинлигини таъминлаш
Бугун биз демократик жараёнларни чуқурлаштириш, аҳолининг сиёсий фаоллигини ошириш, фуқаролпрнинг мамлакатимиз сиёсий ва ижтимоий ҳаётидаги амалий иштироки ҳақида сўз юритар эканмиз, албатта, ахборот эркинлигини таъминламасдан, оммавий ахборот воситаларини одамлар ўз фикр ва ғояларини содир бўлаётган воқеаларга ўз муносабатини эркин ифода этадиган минбарга айлантирмасдан туриб, бу мақсадларга эришиб бўлмаслигини яхши тасаввур этамиз.
Талаба-ёшлар ўз фикрларини эркин баён қила олиши ҳамда уларни ўз фикр муносабатлари билан ўртоқлашиш мақсадида бугун 2019 йил 1 апрель 1 жэуфтликда “Сув хўжалигини ташкил этиш ва бошқариш” факултети 401 гуруҳ талабалари билан биргаликда Ўзбекистонда демократик жамият қуриш назарияси ва асослари фанидан “Ахборот соҳасини ислоҳ қилиш, ахборот ва сўз эркинлигини таъминлаш” мавзусида очиқ дарс бўлиб ўтди.
Очиқ дарсни “Гуманитар фанлар” кафедраси ассистенти Халима Ботирова ўтказди. Очиқ дарсда кафедранинг профессор-ўқитувчилари шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Тарих институти катта илмий ходими т.ф.д. Аллаева Нигора Ашировна ҳамда қизиқувчилар иштирок этишди. Дарс якунида ўқитувчилар ўтказилган очиқ дарс юзасидан ўзларининг ўз фикрларини билдирдилар ҳамда талабаларнинг келажакдаги ишлари учун муваффаққият тилаб қолдилар.

Реформирование информационной сферы, обеспечение информации и свободы слова
Сегодня, когда мы говорим об углублении демократических процессов, повышении политической активности населения, активном участии гражданского общества в политической и социальной жизни страны, мы прекрасно знаем, что не сможем достигнуть цели, не обеспечив свободу информации, не превратив средства массовой информации в платформу, которая поможет свободно выражать свои взгляды на происходящие события.
1 апреля 2019 года в 401-й группе факультета организации и управления водными хозяйствами было проведено открытое занятие по предмету «Основы и теория построения демократического общества в Узбекистане» на тему: «Реформа в информационной системе. Обеспечение свободы информации и слова». Открытое занятие провела ассистент кафедры гуманитарных наук Халима Ботирова.
На открытом занятии также приняли участие профессорско-преподавательский состав кафедры, старший научный сотрудник Института истории Академии наук Республики Узбекистан, д.и.н. Аллаева Нигора Ашировна и другие заинтересованные лица. В конце занятия преподаватели выразили свое мнение и пожелали студентам успехов в дальнейшей работе.