Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг 2019-йил 8-октябрдаги 87-02-2586 - сонли хатининг ижросини таъминлаш билан бирқаторда талаба қизларимизни миллий либосларимизни тарғиб қилиш мақсадида Жорий йилнинг 17-январида институтда “Бувижоним кийган либослар” маънавий-маърифий тадбири ўтказилди. Либос — кишининг ташқи кўриниши, маънавий дунёси, тафаккури ҳамда ички хислатларини ўзида намоён эта олиш хусусиятига эгадир. Ҳар бир киши ўзи кийган либоси орқали бошқалар тасаввурида ким ва қандай одам эканлигини кўрсатиб беради.
Ушбу тадбирда институтнинг ГИМ  ва ГТҚфакультети талаба қизлари ва Ҳ.Олимжон номли маҳхалла фуқаролар йиғини мутахассиси М.Абдурахманова ва Лашкарбеги МФЙ мутахассиси З.Расулий ва профессор-ўқитувчилар  фаол иштирок этишди. Бугунги кунда юртимизда кийиниш маданиятига бўлган эътибор талаб даражаси сифатида кўрилмоқда. Айни кунларда “Оммавий маданият” таъсири остида Европа мамлакатларида ҳозирда урфга кирган “йиртиқ-ямоқ” кийимларни биз кўча-кўйларда ёшларимизда ҳам кўриб бормоқдамиз. Очиғи охирги пайтларда буларни кўравериб, ажабланмай ҳам қўйдик.
З.Расулий сўзга чиқиб,  ушбу танловни ўтказишимиздан асосий мақсад эса ёшларимизни маънавиятида тарихий қадриятларимизга бўлган эътиборини ошириш, келажакда улар баркамол инсон бўлиб тарбия топишига эришишдир. Албатта, бунинг замирида ёшларимизнинг кийиниш маданиятига бўлган муносабати яхшиланади, шу билан бирга ўзбек миллий қадриятларимизни асраб-авайлашда давом этади.

Одежда, которую носили наши бабушки
С целью выполнения письма Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан № 87-02-2586 от 8 октября 2019 года и продвижения нашей национальной одежды 17 января 2020 года было проведено культурно-просветительское мероприятие на тему «Одежда, которую носили наши бабушки». Одежда является частью нас самих. «Все мы знаем, что так или иначе наш внешний вид, его уместность и сообразность ситуации могут помочь нам достичь своих целей. Правда, обычно считается, что это происходит благодаря впечатлению, которое мы сумели произвести на окружающих. Но некоторые исследователи вполне справедливо задаются вопросом о том, влияет ли одежда на поведение человека, который ее выбирает». Одежда каждого человека показывает, кто он.
В мероприятии приняли участие студенты факультетов механизации гидромелиоративных работ и гидротехнического строительства. Активное участие в нем приняли также специалист махалли им. Х.Олимжона З. Расулли и профессорско-преподавательский состав.
По словам З. Расулли, главная цель этого мероприятия – воспитание нашей молодежи в духе национальных ценностей, традиций и обычаев. Это улучшит отношение нашей молодежи к культуре одежды и продолжит сохранение узбекских национальных ценностей.