Кайковус: “Ҳамма қобилиятлардан энг яхшиси нутқ қобилиятидир”. (“Қобуснома”дан)
Ўтган якшанба куни "Ёшлар" телеканали орқали "очиқ дарс" кўрсатуви эфирга узатилганидан хабарингиз бор. Унда институтимизнинг маданият саройида барча факультетларнинг деканлари ва ўринбосарлари ҳамда иқтидорли талабалар иштирок этишган. Таълимнинг сифати ва самараси асосан ўқитувчининг коммуникатив компетенциясига боғлиқ.
Муҳтарам президентимиз талаб этаётган таълим тизимидаги амалий натижалар педагог ва талабаларнинг ўз фикрини эмин-эркин ифода этишига дахдорлиги ойнадек равшан.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йили 21 октябрдаги “Ўзбек тилининг давлат тили сифатидаги нуфузи ва мавқеини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонида, 27 декабрь куни Муҳаммад Ал - Хоразмий номидаги ижод мактабидаги ёшлар билан учрашувларидаги нутқида ҳамда 24 январдаги халқимизга мурожаатномасида ҳам ана шу масалага эътибор қаратилгани бежиз эмас.
Чунки ёшларнинг лидерлик маҳорати, етакчилик салоҳияти уларнинг нутқ маданияти ва мулоқот маҳорати, нотиқлик санъатига алоқадор.
Ушбу кўрсатувни кўриш орқали ўзингиз юқоридаги мулоҳазаларнинг қай даражада тўғрилигига иқрор бўласиз деган илинждамиз.

Кайковус: «Из всех способностей лучшая — дар речи». (Из «Кабус-наме»)
На прошлой неделе в воскресенье по телевидению «Ёшлар» транслировалась программа «Открытый урок». В нем приняли участие деканы и заместители деканов всех факультетов и талантливые студенты. Качество общения, легкость установления контакта в процессе обучения во многом зависят от уровня развития коммуникативной компетенции преподавателя.
Практические результаты системы образования, требуемые нашим Президентом, заключаются в том, что педагог и студенты должны свободно выражать свое мнение. Хорошая речь – показатель не только в целом образованного человека, но и компетентного специалиста в своей области.
Не случайно Указ Президента Шавката Мирзиёева от 21 октября 2019 года «О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка как государственного языка», речь Президента на встрече с молодежью в школе творчества имени Мухаммада ал-Хоразмий, состоявшейся 27 декабря 2019 года, послание Президента Олий Мажлису 24 января 2020 года посвящены этим вопросам.
Лидерские качества, лидерский потенциал, культура речи и культура общения напрямую связаны с искусством публичных выступлений.