“Халқаро қишки мактаб-2019”
Жорий йилнинг 11-феврал куни Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтининг бир гуруҳ талабалари Қозоғистон Республикасининг Олмаота шаҳридаги Қозоғистон миллий аграр университетига "Халқаро қишки мактаб-2019" да иштирок этиш учун 9 нафар бакалавр, 4 нафар магистрант, 2 нафар таянч докторант ва 1 нафар ассистентлар жўнаб кетишди.
ТИҚХММИ талабалар делегациясини Қозоғистон Республикаси Олмаота шаҳрида муносиб кутиб олишди. Қозоғистон миллий аграр университетида "Халқаро қишки мактаб - 2019" очилиш маросими бўлиб ўтди. Мазкур халқаро қишки мактабни Қозоғистон Миллий Аграр Университети ректори Эспелов Тлектес Исабуй ўғли очиб берди.
"Халқаро қишки мактаб-2019" да магистрант ва талабалар АҚШ, Полша, Россия, Туркия, Испания, Шветсия, Италия, Жанубий Корея, Покистон, Финландия, Голландия, Чехия, Сербия, Қозоғистон ва бошқа давлат профессор-ўқитувчилари қўл остида малака оширадилар. Очилиш маросимида фаол қатнашган талабаларимизга сертификатлар топширилди. Таъкидлаш жоизки, бу йилги Қишки мактабда Ўзбекистондан 30 га яқин иштирокчилар қатнашмоқда.
Бундан ташқари 13-феврал куни "Халқаро қишки мактаб-2019" нинг 3 - кунида эрта тонгдан ТИҚХММИ ҳамда Қирғизистон, Қозоғистон Республикалари талабалари билан биргаликда "Scientific Production Center of Agricultural Engineering"ишлаб чиқариш компаниясига ташриф буюришди. ТИҚХММИ талабалари  "Scientific Production Center of Agricultural Engineering" бош директори билан учрашиб, компанияда яратилган шарт шароитлар, қилинган ишлар юзасидан ахборот ва тушунчалар олди. ТИҚХММИ талабалари ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олиб, керакли билимларни олишмоқда.
ТИҚХММИ талабалари Қозоғистон ва Қирғизистонлик дўстларига ҳақиқий Ўзбекча ош дамлаб беришди. Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистонлик талаба, магистрантлар жой олган 1-талабалар турар жойида "Халқлар дўстлиги" номли концерт дастури ташкил этилди. Унда 3 мамлакатнинг миллий анъаналари, урф-одатлари акс эттирилган чиқишлар бўлди. Ўзбекистонлик иштирокчилар Ўзбекча палов, Қозоғситонлик ва Қирғизистонлик иштирокчилар анъанавий таомлари билан барчани меҳмон қилишди.
Концерт Қозоқ миллий бахшичилик санъати билан очиб берилди. ТИҚХММИ талабалари "Халқаро қишки мактаб-2019" ташкилотчиларига институтимиз раҳбарияти, шахсан ректоримиз номидан катта салом айтиб, эсдалик совғларини топширдилар. Белоруссиялик профессор-ўқитувчи, ҳар куни ТИҚХММИ талабалари учун маърузалат, илмий-ишлар ва маҳорат дарсларини ўтиб келишмоқда. Қозоғистон Миллий Аграр Университети ёш олимлар ташаббуси билан ёшлар йили доирасида БМТ ёш олимлар агросаноат комплексининг биринчи халқаро форуми ташкил этилди. Форумнинг мақсади Қозоғистон Республикаси замонавий қишлоқ хўжалиги фани ва агросаноат комплексининг долзарб муаммоларини ҳал қилиш учун ёш олимларнинг ижодий фаолиятини бирлаштириш ва ривожлантиришдан иборат.
Сув ресурсларини бошқариш, яшил иқтисодиёт, ветеринария, чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш технологияси, инноватсион технологиялар ва қишлоқ хўжалигида техник воситалар, табиий ресурсларни бошқариш, агроинноватсия, ёшлар форум доирасида қуйидаги соҳаларда "старт-уп" лойиҳалари ва тадқиқот ва ривожланиш натижаларини намойиш этиш экинлар, агро-туризм, форум доирасида маҳорат дарслари ташкил этилди, бу тажриба алмашиш, профессионализмни шакллантириш имконини беради.

Международная зимняя школа-2019
11 февраля группа студентов Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, в которую вошли 9 студентов направления бакалавриатуры, 4 магистра, 2 докторанта и 1 ассистент, была приглашена в Казахский национальный аграрный университет (город Алматы, Республика Казахстан) для участия в Международной зимней школе-2019.
Делегация Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства получила достойный прием в городе Алматы Республики Казахстан. Церемония открытия Международной зимней школы - 2019 состоялась в Казахском национальном аграрном университете. Ректор Казахского национального аграрного университета Эспелов Тлектез Исабуй углы со вступительной речью открыл международную зимнюю школу -2019.
Магистранты и студенты Международной зимней школы-2019 будут проходить обучение под руководством профессорско-преподавательского состава из США, Польши, России, Турции, Испании, Швеции, Италии, Южной Кореи, Пакистана, Финляндии, Голландии, Чехии, Сербии, Казахстана и других государств. Студентам, принявшим активное участие в церемонии открытия, были вручены сертификаты. Следует отметить, что в этом году зимнюю школу посетили около 30 участников из Узбекистана.
Кроме того, на 3-й день 13 февраля студенты из ТИИИМСХ вместе со студентами из Республики Киргизии и Республики Казахстана посетил производственную компанию «Scientific Production Center of Agricultural Engineering». Студенты ТИИИМСХ встретились с генеральным директором компании «Scientific Production Center of Agricultural Engineering», ознакомились с условиями, созданными в компании, а также получили информацию о проделанной ими работе. Студенты получили ответы на все интересующие их вопросы.
Студенты ТИИИМСХ для своих друзей из Казахстана и Киргизии приготовили праздничный узбекский плов. В 1-ом студенческом общежитии студентами и магистрантами из Узбекистана, Казахстана и Киргизии была организована концертная программа «Дружба народов». Это была демонстрация национальных традиций и обычаев трех стран. Участники из Узбекистана встретили гостей узбекским пловом, участники из Казахстана и Киргизии – национальными блюдами.
Концерт начался с демонстрации казахского национального искусства. Студенты ТИИИМСХ от имени ректора нашего института поздравили организаторов Международной зимней школы-2019 и вручили им памятные подарки. Профессорско-преподавательский состав из Белоруссии каждый день читал лекции, проводил мастер-классы для студентов из ТИИИМСХ.
По инициативе молодых ученых Национального аграрного университета Казахстана в рамках Года молодежи был организован первый международный форум агропромышленного комплекса для молодых ученых. Целью Форума - объединение и развитие творческой активности молодых ученых для решения актуальных проблем современной аграрной науки и агропромышленного комплекса Республики Казахстана.
В рамках форума были организованы мастер-классы, демонстрации результатов исследований и разработок в рамках «стартап-проектов» в следующих сферах: управлению водными ресурсами, зеленой экономике, ветеринарии, технологиям производства продукции животноводства, инновационным технологиям и сельскохозяйственной технике, управлению природными ресурсами, агроинновациям. Все это дало возможность обменяться опытом и сформировать профессионализм.