Инсон ҳуқуқларини таъминлаш — бош мақсадимиз
Мустақил демократик йўлдан дадил одимлаётган Ўзбекистоннинг энг улуғ мақсади, аввало, халқимиз манфаатлари кўзланган ислоҳотларни амалга оширишга қаратилгани билан эътиборлидир. Бу жиҳатлар Конституциямизда ҳам мустаҳкамлаб қўйилган. Жумладан, Бош Қомусимизнинг II боб 13 моддасида “Ўзбекистон Республикасида демократия умуминсоний принципларга асосланади, уларга кўра инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа дахлсиз ҳуқуқлари олий қадрият ҳисобланади. Демократик ҳуқуқ ва эркинликлар Конституция ва Қонунлар билан ҳимоя қилинади” дейилган. Шу каби масалаларга ойдинлик киритиш мақсадида, бугун "Инсон ҳуқуқларини таьминлаш - бош мақсадимиз” мавзусида ZOOM платформаси орқали маънавий-маърифий тадбир режалаштирилди. Бугунги Онлайн-тадбирга! "Ер ресурсларини бошқариш" факультет декани Ш.Нарбаев, институт матбуот хизмати раҳбари Р.Жуманиёзов ва факультетнинг Ёшлар билан ишлаш бўйича декан муовини Х.Эшова модераторлик қилди.
Тадбирда факультетнинг профессор-ўқитувчилари, талабалар-ёшлари ва бошқа оҳловчилар, хамда Тошкент давлат юридик университетини Жиноят хуқуқ, криминология ва коррупцияга қарши курашиш кафедраси профессор вазифасини бажарувчиси, юридик фанлари доктори Ниёзова Саломат Сапаровна тадбир меҳмони сифатида иштирок этишди. Тадбирда сўзга чиққанлар, хусусан Жиноят хуқуқ, криминология ва коррупцияга қарши курашиш кафедраси профессор вазифасини бажарувчиси, юридик фанлари доктори Ниёзова Саломат Сапаровна, "Ердан фойдаланиш" кафедраси профессор А.Алтиев, ўз маърузаларида юртимиз мустақилликка эришгандан сўнг ҳар бир соҳада туб ислоҳотлар жараёни бошланди. Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини муҳофаза қилишнинг таъсирли воситасини барпо этиш, халқаро ташкилотлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликни кенгайтириш, давлат муассасалари ходимлари ва аҳолининг инсон ҳуқуқлари бўйича маданиятини ошириш мақсадида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари ва бошқарув тизимини демократиялашни қўллаб-қувватлаш дастурига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси биринчи Президентининг 1996 йил 31 октябрдаги Фармони билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази тузилди. Фармонда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказнинг мақсад ва асосий вазифалари аниқ белгилаб қўйилди. 1996 йил 13 ноябрдаги “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази фаолиятини ташкил этиш масалалари тўғрисида”ги Вазирлар Маҳкамасининг қарори Миллий марказ фаолиятининг ташкилий-ҳуқуқий асоси ҳисобланади. Ушбу қарор орқали Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази тўғрисидаги Низом ва Миллий марказ тузилмаси тасдиқланган. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази давлатга қарашли идоралараро таҳлил, тушунтириш ва мувофиқлаштириш органи ҳисобланади. Яъни, мазкур орган инсон ҳуқуқлари соҳасида давлат бошқарув органлари фаолиятини мувофиқлаштиради, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ишлар миллий режасини ишлаб чиқади, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маърузаларини тайёрлайди, давлат хизматчилари учун эса инсон ҳуқуқлари муҳофазаси соҳасида ахборот базасини яратади, уларни ўқитади, маслаҳатлар беради, ташвиқот ишларини олиб боради.
Шундан келиб чиқиб айтиш мумкинки, Марказнинг асосий мақсади бу устувор вазифаларни ҳар томонлама ҳал этиш йўли билан Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий фаолият дастурини, ҳуқуқ ва эркинликларни ҳимоя этишнинг кўп жиҳатли тизимини ишлаб чиқиш ва ҳаётга татбиқ этишдан иборатдир деб таъкидлаб ўтди. Мазкур тадбир мутахассислар томонидан алоҳида таъкидланганидек, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш кафолати ҳуқуқий демократик давлат, очиқ ҳамда адолатли жамиятнинг ажралмас таркибий қисми, миллий сиёсий ва ҳуқуқий тизимнинг халқаро ҳуқуқий нормалар ҳамда мезонларга мос эканлигининг муҳим кўрсаткичидир. Бинобарин, замонавий жамиятда инсон ҳуқуқлари шахснинг ҳуқуқий мақомини тартибга соладиган ва унинг фаровон ҳамда хавфсиз турмуш кечириши, жамият ҳаётининг барча соҳасида эркин фаолият юритишини кафолатлайдиган асосий конституциявий институт ҳисобланади. Истиқлолнинг дастлабки кунларидан бошлаб Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ўзида ифодалаган демократик олий мақсадларни амалга ошириш, қадриятларни чуқур қарор топтириш давлат сиёсатининг устувор йўналишига айланди.Тадбир сўнгида қимматли вақтини аямай ZOOM платформаси орқали бизга ўз маърузалари билан иштирок этганликлари учун минатдорчилик билдириб, бундай тадбирларни янада кўпроқ ҳамкорлик асосида ўтказиш режалаштирилди. Бугунги Онлайн-мулоқот тарзида бўлиб ўтган тадбирда талаба-ёшлар мутахассислардан ўзларини қизиқтирган барча саволларга батафсил жавоб олдилар.

Наша главная цель - обеспечение прав человека
Самая большая цель Узбекистана, смело вступающего на путь независимой демократии, - это, во-первых, проведение реформ в интересах своего народа. Эти аспекты закреплены в нашей Конституции. В частности, статья 13 главы II Конституции гласит: «Демократия в Республике Узбекистан базируется на общечеловеческих принципах, согласно которым высшей ценностью является человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неотъемлемые права. Демократические права и свободы защищаются Конституцией и законами». Сегодня на платформе ZOOM было проведено духовно-просветительское мероприятие на тему «Наша главная цель - обеспечение прав человека». Модераторы мероприятия Р.Джуманиязов и заместитель декана по работе с молодежью Х.Эшова.
Активное участие в мероприятии приняли преподаватели, студенты факультета, а также и.о. профессора кафедры уголовного права, криминологии и противодействия коррупции Ташкентского государственного юридического университета, доктор юридических наук Ниязова Саломат Сапаровна. Программа ООН поддерживает демократизацию прав человека и системы управления с целью создания действенного механизма защиты прав и свобод человека, расширения сотрудничества с международными и правозащитными организациями, повышения культуры работников государственных учреждений и всего населения по вопросам прав человека. В соответствии с Указом Первого Президента Республики Узбекистан от 31 октября 1996 года был создан Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. В указе четко определены цели и задачи Национального центра по правам человека. Организационно-правовой основой Национального центра является Постановление Кабинета Министров от 13 ноября 1996 года «О вопросах организации деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека». Этим постановлением утверждены Устав Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и организационная структура Национального центра. Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека является государственным, аналитическим, консультативным, межведомственным, координационным органом.
Другими словами, этот орган координирует деятельность государственных органов по обучению, пропаганде, изданию учебно-методической литературы в области поощрения и защиты прав человека; разрабатывает национальный план действий, а также стратегии реализации положений Конституции, законов и общепризнанных норм международного права в области прав человека; подготавливает национальные доклады по соблюдению и защите прав человека в Республике Узбекистан; создает информационную базу данных по осуществлению и развитию прав человека в Республике Узбекистан; осуществляет консультативные функции органам государственной власти и управления, а также общественным объединениям по правам человека. Таким образом, можно сказать, что основной целью Центра является разработка и реализация Национального плана действий в области прав человека, многогранной системы защиты прав и свобод путем комплексного решения этих приоритетов. Специалисты подчеркнули, что гарантия прав и свобод человека является важным показателем верховенства закона, неотъемлемой частью открытого и справедливого общества, соответствия национальной политической и правовой системы международно-правовым нормам и стандартам. Поэтому в современном обществе права человека являются основным конституционным институтом, регулирующим правовой статус человека и гарантирующим его благополучную и безопасную жизнь, свободную деятельность во всех сферах жизни общества. С первых дней независимости реализация высших демократических целей, глубоко укоренившихся ценностей, воплощающих в себе права, свободы и законные интересы человека в Узбекистане, стала приоритетом государственной политики. Студенты получили от специалистов ответы на все свои вопросы.