«Инсонларга нур тарқатувчи” – касб
Кутубхоначи – бу жуда қадимий касб бўлиб, бундан тўрт минг йил аввал вужудга келган. Қадимги даврнинг биринчи кутубхоначилари – бу бир неча минг йил олдин лойдан яралган лавҳаларни тўплаган хаттотлар бўлган. Замонавий кутубхонани – бу китоблар, журналлар ва газеталар ҳамда бошқа нашр маҳсулотларини ўз ичига олган катта бир сайёра деб тасаввур қилсак, ушбу сайёранинг асосий йўлбошчиси бўлиб кутубхоначи ҳисобланади. 21 май Ўзбекистонда “Кутубхоначилар куни” деб эълон қилинган. Ушбу кун Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 7 июндаги “Ўзбекистон Республикаси аҳолисига ахборот - кутубхона хизматини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори билан қабул қилинди.
Президент Ш. Мирзиёев таъкидлаганидек, “дунёдаги ҳар бир давлат ва ҳар бир миллат, аввало, ўзининг интеллектуал салоҳияти, юксак маънавияти билан кучли ва бу енгилмас кучнинг манбаи китоблар ва кутубхоналар – инсониятнинг буюк кашфиётидир”. Эндиликда ТИҚХММИ Ахборот - ресурс маркази кутубхоначилари олдида улар шараф билан бажарадиган катта вазифалар турибди. АРМ ўз фондини ўқув дастурлари, институт ўқув режалари ва илмий тадқиқотлар мавзуларига мувофиқ тўлдиришни таъминлайди. Турли хил ва турдаги хужжатлар, шу жумладан электрон шаклдаги ўқув, илмий, маълумотномалар, даврий нашрлар ва бадиий адабиётларни олишни ташкил қилади.
Фойдаланувчиларга ўқув залларида, ўқув ва илмий абонементларда тоифалар бўйича ягона китобхонлик гувохномаси асосида хизмат кўрсатишни ташкил этади. Мавзули китоб кўргазмалари, библиографик шархлар, маълумотномалар, институтнинг илмий ва ўқув фаолиятига ёрдам сифатида адабиётлар рўйхатини тузади. Кутубхона жараёнларини автоматлаштириш билан шуғулланади, илғор кутубхона технологияларини тарғиб этади. Фойдаланувчиларнинг талаб ва қизиқишларини ўрганиш мақсадида турли тадқиқотлар олиб боради. Кутубхоначилар куни билан Республикамизда фаолият олиб бораётган барча маърифат ва зиё тарқатувчи соҳа фидойиларини, шу жумладан ТИҚХММИ АРМ нинг кутубхоначи ходимларини табриклаймиз. Уларнинг заҳматли, шу билан биргаликда шарафли фаолиятларида куч-қувват ва зафарлар тилаймиз.

Профессия – «нести свет людям».
Библиотекарь – это очень древняя профессия, существование которой насчитывает более четырех тысяч лет. Первые библиотекари древности – это писцы, которые собирали таблички из глины несколько тысяч лет назад. Современная библиотека – это большая планета книг, журналов и газет, где главным гидом этой планеты является библиотекарь. 21 мая  в Узбекистане объявлен Днем библиотекаря. Этот день принят постановлением Президента Республики Узбекистан «О дальнейшем совершенствовании информационно-библиотечного обслуживания населения Республики Узбекистан» от 7 июня 2019 года .
Как отметил Президент Ш. Мирзиёев, "каждое государство и каждая нация в мире сильны, прежде всего, своим интеллектуальным потенциалом, высокой духовностью. А источником этой непобедимой силы являются книги и библиотеки - великое открытие человечества". Перед библиотекарями ТИИИМСХ сейчас  стоят большие задачи, которые они с честью выполняют.  ИРЦ обеспечивает комплектование фонда в соответствии с образовательными программами, учебным планом института и тематиками научных исследований. Организует приобретение документов разного типа и вида (в том числе и в электронном виде): учебные, научные, справочные издания, периодические издания и художественную литературу.  Организует обслуживание пользователей в читальных залах, учебных и научных абонементах по категориям, на основе единого читательского билета в местах выдачи литературы.
Предоставляет право пользователям свободного доступа к фонду библиотеки в установленном порядке. Организует тематические книжные выставки, библиографические обзоры, составляет библиографические справки, списки литературы в помощь научной и учебной деятельности института; Занимается автоматизацией библиотечных процессов, пропагандирует передовые библиотечные технологии. Проводит различные исследования с целью изучения интересов пользователей. В День библиотекаря мы поздравляем с профессиональным праздником всех представителей этой важной профессии. Желаем, чтобы каждый день приходили новые читатели и черпали знания в ваших стенах. Пусть полки заполнят новые книги, а библиотека будет тем местом, куда хочется прийти, где всегда интересно и увлекательно! Библиотека- фундамент, сложенный из знаний, накопленных веками. Модернизируйтесь, становитесь современными, но будьте всегда источником  новой информации.