Мамлакатимиз Президентининг жорий йил 4 октябрдаги “Ўзбекистон Республикасининг “Давлат тили ҳақида”ги Қонуни қабул қилинганининг ўттиз йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида”ги қарори халқимиз томонидан қизғин кутиб олинмоқда. "Ер ресурсларини бошқариш" факультети ҳам ушбу байрам кўтаринки руҳда кутиб олинди. Жорий йилнинг 18 октябрь куни институтнинг анжуманлар залида Ўзбек тилига давлат тили мақоми берилган сана муносабати билан тадбир ташкил этилди.
Тадбирда факультет декани Ш.Нарбаев, Ёшлар билан ишлаш бўйича декан муовини Ҳ.Эшова, Ёзувчилар уюшмаси аъзоси шоир Донёр Мирзо, Тиллар кафедраси ўқитувчиси Турдиева Муаззам, профессор-ўқитувчилар ва 1курс талаба-ёшлари иштирок этдилар.
Тадбирда Ўзбек тили давлат тили сифатида мамлакатимизда яшовчи миллат ва элатларнинг тиллари ва бошқа хорижий тиллар билан биргаликда ривожланаётгани, таълим муассасаларида етти тилда ўқитилаётгани, жамиятимиз ҳаётида миллатлараро аҳиллик, бирдамлик ҳамда ҳамжиҳатликни таъминлашда муҳим омил бўлаётгани алоҳида қайд этилди. Шунингдек, факультетимизнинг иқтидорли ташаббускор ижодкор 1 курс талабалари ўзларининг тайёрлаб келган шеърлари, қўшиқ, рақслари ва ажойиб саҳна кўринишлари билан йиғилганларни хиушнуд этишди.

Язык требует к себе особого внимания
Постановление Президента Республики Узбекистан от 4 октября 2019 года о широком праздновании тридцатилетия принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке» приветствуется нашим народом. Факультет управления земельными ресурсами с энтузиазмом приветствовал этот праздник. 18 октября 2019 года в конференц-зале института в честь тридцатилетия со дня принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке» было организовано мероприятие.
В мероприятии приняли участие декан факультета Ш.Нарбаев, заместитель декана по работе с молодежью Х.Эшова, поэт член Союза писателей Донёр Мирзо, преподаватель кафедры языков А.Турдиева, профессорско-преподавательский состав и студенты 1 курса.
Национальная политика Узбекистана направлена на упрочение единства народов республики, общества, в котором представители любой этнической группы имеют равный правовой статус. За 30-летний период действия Закона «О государственном языке» узбекский язык, наряду с родными для представителей многих наций и народностей, проживающих в нашей стране, языками, стал ядром, связывающим и сплачивающим разноязычное общество, исторические судьбы народов, которые переплетались на протяжении многих веков. Узбекский язык как государственный язык является важным фактором обеспечения межэтнической гармонии, солидарности. Активные и талантливые студенты факультета выступили со своими номерами: читали стихи, пели песни, танцевали. Было весело, интересно и увлекательно.