Ҳаракатлар стратегияси Ўзбекистон миллий тараққиётининг янги босқичидир
Тараққиёт ва юксак ривожланишга эришган давлатлар тажрибасига кўра, ҳар бир халқ ўз олдига улуғ ва истиқбол мақсадларни қўйиши ҳамда уни амалга ошириш салоҳиятлари билан жаҳон ҳамжамиятида муносиб ўрин эгаллайди. Бугун кунда Ўзбекистон ҳам ўз тарихининг ана шундай масъулиятли чорраҳасида турибди, десак, муболаға бўлмайди. Бинобарин, 2017 йил 7 февралда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан ишлаб чиқилган Ҳаракатлар стратегияси истиқболимиз тақдирини ҳал этувчи муҳим ва янги давр босқичини ифодаловчи миллий ғояга айланмоқда.
Айнан “Ҳаракатлар стратегияси” тўғрисида жорий йилнинг 20 февраль куни “Ер ресурсларини бошқариш” факультети талаба-ёшлари жойлашган 1 - талабалар турар жойида 2017−2021 йилларда Ўзбекистонни ривожлантириш ҳаракатлар стратегиясининг бешта устувор йўналиши бўйича давра суҳбати бўлиб ўтди. Унда факультетнинг Ёшлар билан ишлаш бўйича декан муовини Ҳ.Эшова, “Олий математика”  кафедраси мудири Б.Худояров ва кафедрани профессор-ўқитувчилари, Ш.Лакаев, Ф.Тўраев, А.Абдуллев, Х.Холтўраевлар иштирок этишди.
Хўш, стратегия нима?
У халқнинг мақсадларини қандай таъминлайди? Стратегия - бу таълимотни излаш, ифодалаш ва ривожлантириш тизими бўлиб, у изчиллик билан ва тўлиқ амалга оширилганда узоқ муддатли муваффақиятни таъминлайди. Ушбу Стратегияда давлат ва жамият қурилишини такомиллаштириш, қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш, иқтисодиётни янада ривожлантириш ва либераллаштириш, ижтимоий соҳани ривожлантириш, хавфсизлик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш, чуқур ўйланган, ўзаро манфаатли ва амалий руҳдаги ташқи сиёсат юритиш каби масалалар тараққиётимизнинг асосий йўналишлари сифатида белгилаб олинди.
Ҳаракатлар стратегиясида мамлакатимиз мустақиллиги ва суверенитетини янада мустаҳкамлаш мақсадида миллий иқтисодиёт ва ишлаб чиқаришни модернизация қилиш, таркибий ўзгаришларни амалга ошириш, инвестициялар таркибини такомиллаштириш йўли билан вилоятлар, шаҳар ва туманларнинг иқтисодий муаммоларини ечиш, ҳудудларни босқичма-босқич ривожлантириш, ҳар бир шаҳар ва туманни пухта ўйланган режа ва лойиҳалар асосида барқарор тараққий эттириш, фаолият юритмаётган саноат корхоналарига инвестициялар киритиб, уларга қайтадан жон бағишлаш, ишсизликни камайтириш, ялпи бандликни таъминлаш ишларини амалга оширишни долзарб вазифа сифатида белгиланганлиги тўғрсида талаба ёшларга маълумотлар берилди.

Стратегия действий - новый этап национального развития Узбекистана
Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах широко изучается и обсуждается общественностью, она отражает волнующие людей вопросы и проблемы. Ведь цель данной программы - коренное повышение эффективности проводимых реформ в нашей стране, создание условий для обеспечения всестороннего и ускоренного развития государства и общества, реализации приоритетных направлений по модернизации страны и либерализации всех сфер жизни.
20 февраля 2020 года в студенческом общежитии № 1 факультета управления земельными ресурсами был проведен «круглый стол», посвященный Указу Президента Республики Узбекистан УП № 5308 «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 - 2021 годах». В мероприятии приняли участие заместитель декана факультета по работе с молодежью Х. Эшова, заведующий кафедрой высшей математики Б.Худояров и профессорско-преподавательский состав кафедры: Ш.Лакаев, Ф.Тураев, А.Абдуллев, Х.Холтураев.
Студенты ознакомились с целями и поставленными задачами, основными направлениями Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 - 2021 годах. В Стратегии действий сильная социальная политика остается наиважнейшим приоритетом, который позволяет поддерживать социальную стабильность, обеспечивать поступательное развитие экономики Узбекистана, вносит вклад в обеспечение региональной безопасности в Центральной Азии. Основным направлением Стратегии действий является обеспечение безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, осуществление взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики. Принятие и реализация Стратегии - это начало нового этапа в развитии Республики Узбекистан, является «прочным основанием для глубокого реформирования государства и общества».