Институтимиз дунёнинг ТОП 1000 талик университетлар халқаро рейтингига кирди
Тинимсиз изланиш ва ҳаракат самара ҳамда ютуқларнинг муҳим омили. Тараққиётнинг кафолати бўлган илм-маърифат ва таълимга эътибор дунё миқёсида тан олинган. Эълон қилинадиган натижа илмий изланиш ва интилишлар ҳосиласи. 2021 йил 21 апрель куни Буюк Британиянинг олий таълим соҳасидаги университетлар фаоллигини баҳолаб борувчи Times Higher Education (THE) халқаро рейтинг агентлиги ўзининг навбатдаги “THE Impact Ranking-2021” натижаларини эълон қилди. Ушбу рейтингнинг асосий мақсади Бирлашган миллатлар ташкилоти томонидан 2030 йилга қадар мўлжалланган Барқарор ривожланиш мақсадларини (БРМ) амалга оширишда олий таълим муассасаларининг (ОТМ) таъсирини баҳолашдан иборатдир.
Мазкур рейтингда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти (ТИҚХММИ) дунё университетларининг умумий рейтингида 45.3 балл билан 801 ўринда қайд этилиб, жами 17 та БРМ йўналишидан қуйидаги 13 таси бўйича юқори рейтинг кўрсаткичига эга бўлди:
-
БРМ 1 – қашшоқликни йўқотиш (no poverty) бўйича 591 ОТМ орасида 401+ ўрин;
БРМ 2 – очликни тугатиш (zero hunger) бўйича 442 ОТМ орасида 201-300 ўрин;
БРМ 4 – сифатли таълим (quality education) бўйича 966 ОТМ орасида 401-600 ўрин;
БРМ 5 – гендер тенглиги (gender equality) бўйича 776 ОТМ орасида 601+ ўрин;
БРМ 6 – тоза сув ва санитария (clean water and sanitation) бўйича 520 ОТМ орасида 301-400 ўрин;
БРМ 7 – арзон ва тоза энергия (affordable and clean energy) бўйича 560 ОТМ орасида 401+ ўрин;
БРМ 8 – муносиб иш ўринлари яратиш ва иқтисодий ўсиш (decent work and economic growth) бўйича 685 ОТМ орасида 601+ ўрин;
БРМ 9 – саноатлаштириш, инновациялар, инфратузилма (industry, innovation and infrastructure) бўйича 680 ОТМ орасида 401-600 ўрин;
БРМ 10 – тенгсизликни камайтириш (reduced inequalities) бўйича 669 ОТМ орасида 301-400 ўрин;
БРМ 12 – масъулиятли истеъмол ва ишлаб чиқариш (responsible consumption and production) бўйича 503 ОТМ орасида 401+ ўрин;
БРМ 13 – иқлим ўзгаришига қарши курашиш (climate action) бўйича 566 ОТМ орасида 301-400 ўрин;
БРМ 15 – қуруқликдаги экотизимларни асраш (life on land) бўйича 402 ОТМ орасида 301-400 ўрин;
БРМ 17 – барқарор ривожланиш йўлида ҳамкорлик (partnership for the goals) бўйича 1154 ОТМ орасида 401-600 ўрин.

В топ-1000 международного рейтинга университетов вошел наш институт
21 апреля 2021 года международное рейтинговое агентство Times Higher Education (THE), оценивающее деятельность университетов в сфере высшего образования в Великобритании, объявило результаты своего очередного рейтинга «THE Impact Ranking-2021». Основная цель этого рейтинга - оценить влияние высших учебных заведений (ВУЗов) на реализацию Целей устойчивого развития (ЦУР) Организации Объединенных Наций до 2030 года.
В этом рейтинге Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства занимает 801-е место в общем рейтинге мировых университетов с 45,3 баллами и имеет отдельный рейтинг по следующим 13 из 17 направлений BRM. Ldi:
• BRM 1 - 401+ место среди 591 вуза по сокращению бедности;
• BRM 2 - 201-300 место среди 442 вузов по ликвидации голода;
BRM 4 - 401-600 мест среди 966 вузов по качественному образованию;
• BRM 5 - 601+ место среди 776 вузов по гендерному равенству;
• BRM 6 - 301-400 мест среди 520 вузов по чистой воде и санитарии;
• BRM 7 - 401+ место среди 560 университетов по доступной и чистой энергии;
BRM 8 - 601+ место среди 685 вузов по созданию рабочих мест и экономическому росту;
• BRM 9 - 401-600 мест среди 680 вузов по вопросам индустриализации, инноваций, инфраструктуры (промышленность, инновации и инфраструктура);
Следует отметить, что Цели устойчивого развития - это программа, разработанная Организацией Объединенных Наций в 2012 году, которая включает экономические, социальные и экологические показатели, которые служат для создания благополучного образа жизни для всех. Эти цели включены в повестку дня всех государств-членов ООН в 2015-2030 годах.