“Атроф-муҳит ва ресурслар иқтисодиёти” мавзусида модул курс
Иқлим ўзгариши, қурғоқчилик, сув ва ер ресурсларининг ифлосланиши, ичимлик суви танқислиги ва шунга ўхшаш бошқа муаммолар бугунги кунда нафақат Ўзбекистон учун балки, бутун жаҳон олдида турган долзарб муаммолар ҳисобланади. Ушбу муаммоларни бартараф етиш учун ер юзида яшаб турган ҳар бир шахс масъулдир.
Жорий йилнинг 9, 11, 16, ва 18 март кунлари Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтининг талаба-магистрлари, ёш олим ва тадқиқотчиларининг атроф-муҳит иқтисодиёти тўғрисидаги билим ва кўникмаларини янада мустаҳкамлаш мақсадида SUSADICA лойиҳаси томонидан “Атроф-муҳит ва ресурслар иқтисодиёти” мавзусида модул курс ташкил этилди. Дастлаб, ушбу модул курсда иштирок этиш истагида бўлган талаба-магистр ва ёш олимларни аниқлаш учун онлайн сўровнома ташкил этилди. Келиб тушган аризалар ва белгиланган талаблар бўйича 17 нафар тадқиқодчилар саралаб олинди.
Ушбу курс атроф-муҳит иқтисодиёти йўналишида чуқур билим ва амалий тажрибага эга бўлган Германиянинг Гиссен университети доктори Майкл Хублер томонидан олиб борилди. Онлайн ташкил этилган курс давомида профессор мавзуни атрофлича, ҳаётий мисоллар билан ёритиб берди. Шунингдек, мавзу доирасида тайёрлаган видео дарслар ва тақдимотларини талабаларга тақдим этилди. Интерактив шаклда ташкил этилган лекцияларда ёш тадқиқотчилар ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди. Профессор томонидан берилган мавзу доирасида вазифаларини ўз вақтида бажариб амалий кўникмаларини янада бойитишди.
Курс якунида профессор Майкл Хублер томонидан иштирокчиларга одиндан тайёрланган мавзулар ёки ўзларининг мавзулари бўйича илмий асосланган эссай ёзиш вазифаси берилди. 19 март куни SUSADICA лойиҳасининг мажлислар залида эссай ёзиш бўйича лойиҳа координатори Н.Мухамедова томонидан иштирокчиларга консултация ўтиб берилди. Эссайларни топшириш муддати белгилаб олинди. Иштирокчилар томонидан ёзилган эссайлар натижаларига кўра SUSADICA лойиҳаси томонидан сертификатлар топширилади.

Модульный курс «Окружающая среда и экономика ресурсов»
Изменение климата, засушливость, загрязнение водных и земельных ресурсов, нехватка питьевой воды – все эти проблемы актуальны не только для Узбекистана, но и для всего мира. Каждый человек на Земле несет ответственность за решение этих проблем.
9, 11, 16 и 18 марта 2021 года в рамках проекта SUSADICA для дальнейшего повышения знаний и умений студентов направления бакалавриата, молодых ученых и исследователей Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства был организован модульный курс «Окружающая среда и экономика ресурсов». Вначале был проведен онлайн-опрос для выявления студентов и молодых ученых, заинтересованных в участии в этом модульном курсе. На основании заявлений и предъявляемых требований было отобрано 17 исследователей.
Этот курс читал доктор Майкл Хублер из Университета Гиссена, Германия, который обладает обширными знаниями и практическим опытом в области экономики окружающей среды. Во время онлайн-курса профессор подробно раскрыл тему на реальных примерах. Студентам также были представлены видеоуроки и презентации по теме занятия. На интерактивных лекциях молодые исследователи получили ответы на свои вопросы.
В конце курса профессор Майкл Хаблер попросил участников написать научно обоснованное эссе по теме, которую они подготовили. 19 марта 2021 года в конференц-зале проекта SUSADICA координатор проекта по написанию эссе Н. Мухамедова провела консультацию участникам. По результатам написанных участниками эссе будут вручены сертификаты от проекта SUSADICA.