Марказий Осиё ёшларини дўстликка чорлаган саёҳат
«Сув, таълим ва ҳамкорлик» (Смарт Wатерс) лойиҳаси иштирокчиларининг Сурхондарё вилоятига ташрифининг илк куни ҳақида хабар берган эдик. Ушбу саёҳат Марказий Осиё минтақавий экологик маркази, АҚШ халқаро тараққиёт агентлиги(УСАИД), Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти (ТИҚХММИ) ҳузуридаги Педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва уларни малакасини ошириш тармоқ маркази ҳамкорлигида таълим ва ҳамкорлик" (Смарт Wатерс) лойиҳаси доирасида амалга оширилди.
Лойиҳа қатнашчилари қадим Сурхон воҳаси бўйлаб сафарини давом эттириб, Сариосиё туманининг юқори қисмида жойлашган «Тўполон» сув омборига борди. «Тўполон» сув омбори Ҳазрати Султон тоғининг денгиз сатҳидан 3800 метр баландликда жойлашган. 1986 йилда ишга тушган сув омбори тўсинининг эни 410 метр. «Тўполон» дарёси йўли тўсилиб сув омборга айлантирилган. Ушбу дарёнинг узунлиги 25 км.дан ортиқроқ. Ҳозирда сув омборининг энг чуқур жойи 185 метр, сув тўплаш ҳажми 500 млн куб метрни ташкил этади. Айни пайтда сув заҳираси 336 млн куб метрдан ортиқроқ. Ушбу сув омбори вилоятнинг 202 минг гектардан ортиқ ҳосилдор ерини сув билан таъминлайди«, деди мажмуа бош муҳандиси Темурмалик Мирзаев. »Айни пайтда сув омбори қуйи қисмида «Тўполон» ГEС ҳам бор. У ерда иккита, қуввати 25 мегаватт бўлган янги электр ишлаб чиқарувчи генератор ўрнатилган. Шунингдек, дарё оқими бўйлаб қуввати 75 мегаватт бўлган «Зарчоб 1-2» ГEС қурилиши давом этмоқда", деди Т.Мирзаев. Ҳа, айтганча сув омборининг шундоққина ёнида денгиз сатҳидан деярли 4000 метр баландликда Ўзбекистон байроғи ҳилпираб турибди, пастроқда эса герб ҳам ажойиб тасвирланган. Лойиҳа иштирокчилари сув омборининг аҳамияти, сув ҳосил бўлиш манбаи ҳақида батафсил маълумотга эга бўлди. Шундан сўнг талаба-ёшлар «Тўполон» ГEС фаолияти билан ҳам танишди. Айни пайтда бу ГEСда 2 та, қуввати 72,5 мегаваттли агрегат ишга туширилиши мўлжалланяпти.
Талабалар бу ерда амалга оширилаётган лойиҳалар, ўрнатилган агрегатлар билан ҳам танишди. ГEС маъмуриятининг айтишича бу ерда фарер балиқлари ҳам етиштирилаётган экан. Дастлаб увилдириқлар сунъий кўлчаларга ташланади ва парваришланади. Фарер балиқларининг бошқалардан фарқи у фақатгина тоғнинг тоза сувида яшай олади. Шунинг учун ҳам нархи бироз қимматроқ. Аллақачон ёзнинг тафти қиздираётган бўлсада, тоғнинг сурурли шаббодаси, шиддат билан оқаётган «Тўполон» дарёсининг салқин тафти нафақат бизга, атрофни томоша қилиб кетаётган талабаларга ҳам ёққани аниқ. Йўл қанчалик узоқ бўлмасин, табиатнинг мана бундай манзараси кишига юқори кайфият бахш этади. Ишонмайсизми, унда бир келиб кўринг, вақтингиз, нақдингизга ачинмайсиз. Сафарингиз мазмунли бўлиши аниқ. Бир неча соатлик йўлдан сўнг, ва ниҳоят Сурхондарёнинг ташриф қоғозига айланган «Цангардак» шаршарасига етиб келдик. Сариосиё туманидаги «сигирлар Анталяси», қойилмисиз. Ҳар тарафи тоғлар билан ўралган жаннатмакон ўлка, Сариосиё туманида денгиз сатҳидан 2 минг метр юқорида жойлашган, баландлиги деярли 150 метрли «Цангардак» шаршараси ақлингизни шошириб қўяди. Мана, ўзингиз гувоҳи бўлинг. Шундан сўнг манзилимиз Жанубий Сурхон сув омбори бўлди. 1967 йилда фойдаланишга топширилган сув омборининг сув ҳажми 500 млн куб метр ҳисоланади. Олти минг беш юз гектарни эгаллаган сув омборининг энг чуқур жойи 27 метр бўлиб, узунлиги 20 км дан ортиқроқни ташкил этади. Ушбу сув омбори вилоятнинг жанубий қисмини сув билан таъминлаб беради.

Путешествие, призывающее молодежь Центральной Азии к дружбе
Мы сообщили о первом дне визита участников проекта «Вода, образование и сотрудничество» (Smart Waters) в Сурхандарьинскую область. Эта поездка была организована в рамках проекта «Образование и сотрудничество» (Smart Waters) в сотрудничестве с Центрально-азиатским региональным экологическим центром, Агентством США по международному развитию (USAID), Центром подготовки и повышения квалификации педагогических кадров при Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (TИИИМСХ).
Участники проекта отправились на Туполангское водохранилище, расположенное в верхней части Сариасийского района, продолжив путешествие по Сурханскому оазису. Туполангское водохранилище расположено на высоте 3800 метров над уровнем моря. Ширина водохранилища, введенного в эксплуатацию в 1986 году, составляет 410 метров. Река «Туполон» перекрыта и превращена в водохранилище. Длина этой реки более 25 км. В настоящее время самый глубокий резервуар составляет 185 метров, объем сбора воды составляет 500 миллионов кубометров. В настоящее время запасы воды составляют более 336 миллионов кубометров. «Это водохранилище обеспечит водой более 202 000 гектаров земли в регионе», - сказал главный инженер комплекса Темурмалик Мирзаев. Внизу водохранилища также находится Туполангская ГЭС. Здесь установлены два новых электрических генератора мощностью 25 мегаватт. «Также продолжается строительство ГЭС «Зарчоб 1-2» мощностью 75 мегаватт ", - отметил Т.Мирзаев. Участники проекта получили подробную информацию о важности водохранилища, об источниках воды, а также ознакомились с работой гидроэлектростанции «Тополон». Одновременно планируется ввести в эксплуатацию два агрегата мощностью 72,5 мегаватта.
Студенты также ознакомились с реализуемыми здесь проектами, установленными агрегатами. По информации администрации ГЭС, здесь также выращивается рыба фарери. Вначале личинки выбрасываются в искусственные озера и о них заботятся. Разница между рыбой фарери и другой рыбой в том, что они могут выживать только в горной чистой воде. Вот почему их цена намного выше.
Через несколько часов мы достигли границы Сангардака. Водопад Сангардак, расположенный на высоте около 2000 метров над уровнем моря и высотой почти 150 метров в Сариасийском районе, является раем, окруженным горами. Затем мы посетили Южно-Сурханское водохранилище. Водохранилище было введено в эксплуатацию в 1967 году, вместимость которого составляет 500 миллионов кубометров. Самое глубокое водохранилище, площадь которого составляет шесть тысяч пятьсот гектаров, имеет глубину 27 метров и длину около 20 километров. Этот резервуар обеспечивает водой южную часть региона.