Танлов ғолиблари тақдирланди
Институтимизда ҳар йили “22 март - Бутунжаҳон сув куни” муносабати билан  ушбу санага бағишланган тадбирлар кўтаринки тарзда, турли мусобақавий йўсиндаги ўйинлар ва таниқли шахслар билан учрашувлар тарзида ўтказилган. Бу йилги тадбир Пандемия шароитига тўғри келгани боис айнан белгиланган куни ўтказилмаган бўлсада, вазиятдан келиб чиққан ҳолда, онлайн тарзда мусобақавий тадбирлар, танловлар мунтазам ўтказиб турилди. Маълумки, 1992 йилда Рио Де Жанейрода ўтказилган БМТнинг «Атроф муҳит ва ривожланиш» конференциясида бутун жаҳонда сув ресурслари кунини нишонлаш таклифи билдирилган. БМТ Бош ассамблеяси 1993 йили 22 февралида (47/193 сонли) резолюцияни имзолади ва 22 март кунини “Бутунжаҳон сув куни” деб эълон қилди.  Ушбу кунни нишонлашдан асосий мақсад, инсониятни сувдан самарали фойдаланиш ва уни асраш, сув ресурсларини келажак авлодга яхши ҳолатда етказиб беришдан иборатдир. Ҳар йили «Бутунжаҳон сув куни» маълум бир шиор остида нишонланади. Ушбу кун 2017 йилда «Оқова сувлар», 2018 йилда Табиат сув учун (Nature for Water), 2019 йилда “Сув муаммоси – жамият муаммосидир: унинг ечими ҳеч кимнинг назаридан четта қолмаслиги керак” шиори остида нишонланган бўлса, 2020 йилда “Сув ва иқлим ўзгариши” шиори остида нишонланиши белгиланди.
ТИҚХММИ ва БМТ Тараққиёт дастури ҳамкорлигида 2020 йилда “СУВ ВА ИҚЛИМ ЎЗГАРИШИ” шиори билан  республика ОТМ талабалари учун ташкил этилган танлов ўз якунига етди.   Шу муносабат билан, 25 август куни, соат 11:00 да танлов ғолибларини тақдирлашга бағишланган онлайн учрашув  ташкил этилди. ТИҚХММИ ректори, Республика олий таълим кенгаши раиси, профессор Умурзаков Ўктам Пардаевич иштирокчиларга ва меҳмонларга ўзларининг самимий тилакларини билдириб  тадбирни очиб бердилар. Ректор бугунги кунга келиб сув ресурсларини рационал бошқариш ва улардан самарали фойдаланишни таъминлаш – дунёда бутун бошли минтақалар ва мамлакатларнинг барқарор иқтисодий тараққиётида ҳал қилувчи аҳамияти касб этувчи масаларидан бирига айланганини, Сув ресурсларига бўлган талаб ортаётганлиги билан бирга, сувнинг тақчиллиги ҳам йилдан йилга ошиб бораётганини таъкидлаб ўтди.
Сўнгра тадбир давомида Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси раҳбар ўринбосари ЮССИ НАРВИ ҳамда БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили МАТИЛЬДА ДИМОВСКАларнинг дил истаклари тингланди. "Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти ва Бирлашган миллатлар ташкилоти Тараққиёт дастури, Европа Иттифоқининг «Ўзбекистоннинг қишлоқ ҳудудларида сув ресурсларини барқарор бошқариш» дастури доирасида амалга оширилаётган «Техник салоҳиятни мустаҳкамлаш» лойиҳаси ташаббуси билан ҳамда республикамизнинг 2020 йилги давлат дастуридан келиб чиқиб 13-18 март кунлари мазкур тадбирларда ёшларнинг сувдан оқилона ва самарали фойдаланишдаги тутган ўрни, сув ресурсларини бошқариш ва мамлакатимизни барқарор ривожлантириш масалалари бўйича республика олий таълим муассасалари талабалари ўртасида танлов ва мунозаралар ўтказилишига жорий йилнинг феврал ойидан старт берилиб, ҳаракатлар бошлаб юборилганди, - дейди интитут проректори Тоҳир Султонов.
13 март куни:
-“Сув –бу ҳаёт” мавзусида постерлар танлови;
-“Ўзбекистондаги сув ресурсларини бошқаришда иқлим ўзгаришини таъсири” мавзусида баҳс-мунозара.
16 март куни:
-“Иқлим ўзгариши шаротида сув ресурсларидан фойдаланишнинг инновацион услублари” мавзусидаги интеллектуал ўйинлар ўтказилди.
Ташкилий Қўмита, Covid-19 инфекциясини республикамизда ҳам қайд этилиши, Олий таълим муассасаларида ўқишни вақтинчалик тўхтатилиб, онлайн шаклга ўтиши, шунингдек, жамоат жойларида одамларни тўпланишининг олдини олиш мақсадида “Сув куни”нинг қолган тадбирларини маълум муддатларга қолдиришга тўғри келди.  Лекин, қолдирилган тадбирлар ҳам ташкилотчилар билан келишилган ҳолда июн-июл ойларида танловга қўйилган талабларга бир оз ўзгартиришлар киритган ҳолда онлайн тарзда ўтказилишига эришилди. Бу йилги тадбирда ТИҚХММИдан ташқари Навоий давлат кончилик институти, Жиззах политехника институти, Самарқанд давлат архитектура қурилиш институти, Наманган муҳандислик иқтисодиёти институти, Тошкентдаги Турин политехника институти, Қозон Федерал университети, ТИҚХММИнинг Қарши ва Бухоро филиаллари  талабалари, ҳамда Тошкент шаҳрининг 23-мактабнинг 25 дан ортиқ ўқувчилари фаол иштирок этишди. Тадбир ниҳоясида танлов натижалари бўйича ғолиб талабалар ва жамоалар тақдирланишди. Уларга ташкилотчилар томонидан қимматбаҳо совғалар улашилди.

Награждены победители конкурса
Каждый год 22 марта в ТИИИМСХ проводятся мероприятия, посвященные Всемирному дню водных ресурсов. В этот день организуются различные конкурсы и встречи со знаменитыми людьми. В этом году из-за пандемии мероприятие проводилось в режиме онлайн. Предложение учредить данный международный день было озвучено в 1992 году на Конференции Организации Объединенных Наций по окружающей среде и развитию в Рио-де-Жанейро. В том же году Генеральная Ассамблея приняла резолюцию A/RES/47/193 от 22 февраля 1993 года, в которой 22 марта каждого года объявлялся Всемирным днем водных ресурсов. Тем самым ООН подчеркивает ключевую роль водоснабжения и санитарии для борьбы с бедностью и обеспечения экономического роста и экологической устойчивости. Основная цель проведения Всемирного дня водных ресурсов - способствовать принятию соответствующих мер для решения проблемы снабжения населения питьевой водой, информировать общественность о важности охраны и сохранения ресурсов пресной воды и водных ресурсов в целом. Каждый год Всемирный день воды отмечается под определенным девизом. В 2017 году - под девизом «Сточные воды», в 2018 году - «Природа и вода», в 2019 году - под девизом «Водная проблема - проблема общества: ее решение не должно оставаться вне поля зрения», в 2020 году - под девизом «Вода и изменение климата».
Завершился конкурс для студентов высших учебных заведений республики, проведенный в 2020 году под девизом «Вода и изменение климата». Конкурс был организован ТИИИМСХ совместно с Программой развития ООН. В связи с этим 25 августа в 11:00 состоялось онлайн-мероприятие, на котором были награждены победители конкурса. Мероприятие открыл ректор ТИИИМСХ, председатель Республиканского совета высшего образования, профессор Умурзаков Уктам Пардаевич. Ректор отметил, что обеспечение рационального управления и эффективного использования водных ресурсов стало одним из ключевых вопросов устойчивого экономического развития всех регионов и стран мира, что вместе с растущим спросом на водные ресурсы из года в год увеличивается и дефицит воды.
Затем в ходе мероприятия свои пожелания высказали заместитель главы Представительства ЕС в Узбекистане ЮССИ НАРВИ и Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска. 13-18 марта этого года среди студентов высших учебных заведений страны прошли конкурсы и дискуссии о роли молодежи в рациональном и эффективном использовании воды, управлении водными ресурсами и устойчивом развитии страны.
13 марта были проведены:
- Выставка постеров «Вода - это жизнь!»;
- Дискуссии на тему «Влияние изменения климата на управление водными ресурсами в Узбекистане».
16 марта:
-Интеллектуальная игра «Инновационные способы использования водных ресурсов в условиях изменения климата»;
17 марта
- Конкурс видеофильмов «Вода и климат»;
18 марта
- Конкурс лучших инновационных технологий в сфере сельского хозяйства;
- Семинар «Вода и изменение климата», посвященный Всемирному дню воды.
В мероприятии помимо ТИИИМСХ приняли участие студенты Навоийского государственного горного института, Джизакского политехнического института, Самаркандского государственного архитектурно-строительного института, Наманганского инженерно-экономического института, Туринского политехнического института в Ташкенте, Казанского федерального университета, Каршинского и Бухарского филиалов ТИИИМСХ, а также учащиеся школы № 23 города Ташкента. В конце мероприятия были награждены победители конкурса. От организаторов им были вручены ценные подарки.