ТИҚХММИда “Лойиҳалаш гурухлари”ни ташкил этиш тўғрисида ректор фармойиши қабул қилинди
Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялар мухандислари институти ректорининг 2019 йил 25 сентябрдаги 99/Ф -сонли фармойиши билан институтда 4 та йўналишда лойиҳалаш гурухлари ташкил этиш бўйича вазифалар белгилаб берилди.
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳбарлигида 2019 йил 19 сентябрь куни сув ресурсларини бошқариш тизимини ислоҳ қилиш ва сувдан фойдаланиш самарадорлигини ошириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказилиб, бу масалага алоҳида тўхталинган. Шунингдек, соҳадаги муаммоларга ечим излаш, бошқарув тизимини такомиллаштириш учун Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ва унга алоқадор ташкилот ва корхоналарга бир қатор вазифалар берилган эди.
Қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2030 йилгача мўлжалланган Стратегиясида сувдан фойдаланиш ва уни тежаш бўйича долзарб чора-тадбирлар белгиланди. Йиғилишда сув хўжалигида илм ва инновацияни жадал ривожлантириш, ишлаб чиқариш билан чамбарчас боғлаш масаласи ҳам муаммолар ечимига дахлдорлиги таъкидланилган.
Институтда ёш олимларнинг илмий ишланмаларини амалиётга татбиқ этиш, талабаларда лойиҳалаш кўникмасини шакллантириш, хорижий тажриба ва мутахассисларни жалб қилган ҳолда тизимга инновациялар киритиш, таълим ва ишлаб чиқаришнинг узвийлиги, илмий фаолият интеграцияси таъминланишига қаратилган 4 та:
-Сув тежамкор суғориш тизимларини лойиҳалаш;
-Гидротехника иншоотларини лойиҳалаш;
-Гидроэнергетика объектларини лойиҳалаш;
-Қишлоқ ва сув хўжалиги объектларида электр таъминоти тизимларини лойиҳалаш гурухларини ташкил этиш бўйича ректор фармойиши қабул қилинди.
Институтнинг профессор-ўқитувчилари, иқтидорли талабалари ва лойиҳа ташкилотлари мутахассисларини ўз ичига олувчи бу – лойиҳалаш гурухлари “вақтинчалик ижодий жамоа” кўринишида ташкил этилади.
Лойиҳалаш гурухларига раҳбар сифатида фан-таълим-ишлаб чиқариш интеграцияси бўйича фаол олимлар раҳбарлик қилишади. Шунингдек гурух раҳбарларига икки ҳафта муддатда лойиҳалаш гуруҳларининг таркибини шакллантириш, гурухнинг Низоми ва иш режалари ишлаб чиқиш, тасдиқлатиш вазифалари қўйилди.
Лойиҳалаш гуруҳларининг самарали фаолияти учун тегишли хоналар ажратилади ва улар зарурий жиҳозлар билан таъминланади.

В ТИИИМСХ принят приказ ректора о создании «Группы проектирования»
Приказом ректора Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства П-№ 99 от 25 сентября 2019 года были определены задачи организации групп проектирования по 4 направлениям.
Как известно, 19 сентября 2019 года Президент Республики Узбекистан провел совещание по вопросам дальнейшего реформирования системы управления водными ресурсами и повышения эффективности использования воды.
Кроме того, Министерству водного хозяйства Республики Узбекистан и связанным с ним организациям и предприятиям был поставлен ряд задач по решению проблем в отрасли и совершенствованию системы управления.
Актуальные меры по водопользованию и сбережению водных ресурсов предусматриваются в разрабатываемой по поручению главы государства Стратегии развития сельского хозяйства до 2030 года. На совещании отдельное внимание уделено вопросам развития водохозяйственной науки и инноваций, обеспечения их интеграции с производством.
В Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства реализовано 4 проекта, направленных на внедрение в практику научных разработок молодых ученых, формирования навыков проектирования у студентов, стимулирования инноваций для сферы с привлечением зарубежного опыта и специалистов, обеспечения непрерывности образования и производства, интеграции научной деятельности:
- проектирование водосберегающих ирригационных систем;
-- проектирование гидротехнических сооружений;
- проектирование гидроэнергетических объектов;
- принят приказ ректора о создании групп проектирования систем электроснабжения на сельскохозяйственных и водохозяйственных объектах.
Группа проектирования, в состав которой входят преподаватели, одаренные студенты института и специалисты проектных организаций, формируется в виде «временной творческой команды».
Группу проектирования возглавят активные ученые.Руководителям группы в течение двух недель поручено сформировать проектную группу, разработать и утвердить устав и рабочие планы группы.
Для эффективной работы группам проектирования будут предоставлены соответствующие помещения, которые будут оснащены необходимым оборудованием.