“Гидравлика ва гидроинформатика” кафедраси томонидан Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг “Олий таълим муассасалари талабалари республика онлайн фан олимпиадасини 2021 йилда ташкил этиш ва ўтказиш тўғрисида”ги 2021 йил 31 март 159 - сонли буйруғи ижросини таъминлаш мақсадида “Гидравлика” фанидан Республика фан олимпиадасининг 1-босқичи ташкил этилди ва белгиланган “Низом” талаблари асосида ўтказилди. Фан олимпиадасининг 1-босқичида Гидромелиорация, Гидротехника қурилиш, Гидромелиоратив ишларни механизациялаш, Қишлоқ ва сув хўжалиги энергия таъминоти факултетларидан жами 66 нафар талабалар иштирок этдилар. Ушбу босқичда иштирокчиларни саралаб олиш тартиби модул тизимида тест ва ижодий топшириқ кўринишида ўтказилди.
Натижаларга кўра, Бир нафар 1-ўрин, 3 нафар 2 - ўрин ва яна 3 нафар талабалар 3 - ўринни эгалладилар. Фахрли 1-ўринни “Гидромелиорация” факультети, “Сув хўжалиги ва мелиорация” йўналиши, 201 - гуруҳ талабаси Фахриддин Қурбонов Ғайрат ўғли қўлга киритди. 2-ўринни эса “Гидромелиорация” факультети, “Сув хўжалиги ва мелиорация” йўналиши, 202 - гуруҳ талабаси Наврўзбек Юлдошев Элмурод ўғли эгаллаб “Гидравлика” фанидан Республика фан олимпиадасининг 2-босқичига йўлланмани қўлга киритди. Яхши натижа кўрсатган ва фаол иштирок этган қолган талабалар “Эврика” иқтидорли талабалар тўгарагига аъзолари бўлиб, улар келгусида ташкил этиладиган олимпиадалар ва турли танловлар учун тайёргарликни бошлаб юборишди. Ғолибларни тантанали тақдирлаш маросими яқин кунларда кенг жамоатчилик, профессор-ўқитувчилар ва “Эврика” иқтидорли талабалар тўгараги аъзолари билан ўтказилиши режалаштирилган.

Предметная олимпиада – площадка для соревнований
В целях обеспечения выполнения приказа Министерства высшего и среднего специального образования № 159 от 31 марта 2021 года «Об организации и проведении Республиканской Интернет-олимпиады по науке среди студентов высших учебных заведений в 2021 году» была организована и проведена олимпиада по предмету «Гидравлика». Всего в первом этапе республиканской олимпиады приняли участие 66 студентов из следующих факультетов: гидромелиорации, гидротехнического строительства, механизации гидромелиоративных работ, энергоснабжения сельского и водного хозяйства. Отбор участников проводился в виде тестов и творческих заданий.
По результатам соревнований один студент занял 1-е место, 3 студента заняли 2-е места и 3 студента заняли 3-е место. 1-ое место занял Фахриддин Курбанов Гайрат углы, студент 201 группы направления образования «Водное хозяйство и мелиорация» факультета гидромелиорации. 2-е место занял Наврузбек Юлдошев Элмурад углы, студент 202-й группы направления образования «Водное хозяйство и мелиорация» факультета гидромелиорации. Он получил направление на участие во 2-м этапе Республиканской олимпиады по гидравлике. Остальные студенты, показавшие хорошие результаты, стали членами кружка «Эврика», который начал подготовку студентов к предстоящим олимпиадам и различным соревнованиям. Церемония награждения состоится в ближайшие дни с участием широкой общественности, профессорско-преподавательского состава и членов кружка «Эврика».