Халқаро илмий конференцияда муваффақиятли иштирок
Бугунги кунда энергетика бозорида электр энергиясини ислоҳ қилиш, либераллаштириш ва тартибга солиш жараёнида истеъмолчилар учун иқтисодий фойда ва электр энергиясининг нархи устувор аҳамият касб этиши билан боғлиқ қатор хусусиятлар аниқланди. Бундан ташқари электр таъминот тизимларида тизимнинг хавфсизлиги ва ишончлилиги каби муҳим масалаларга ҳам катта эътибор берилмоқда.
Юқорида келтирилган муаммолар ва ижтимоий-иқтисодий ҳамда экологик масалалар ва уларнинг ечимларига қаратилган Украина давлатининг бир неча университетлари (1. (National University of Water and Environmental Engineering; 2. Kryvyi Rih National University; 3. Kryvyi Rih State Pedagogical University) томонидан ташкил этилган  ICSF 2020 : The International Conference on Sustainable Futures: Environmental, Technological, Social and Economic Matters халқаро илмий конференцияси 20 – 22 май кунлари Zoom онлайн платформаси орқали бўлиб ўтди. Мазкур конференцияда “Электр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари” кафедраси профессори Турсунов Обид Бобокулович ҳаммуаллифлар билан биргаликда олиб борилган илмий тадқиқотлар асосида ёзган  “Development of intelligent energy systems: the concept of smart grids in Uzbekistan (Ақлли энергия тизимларининг ривожланиши: Ўзбекистонда ақлли тармоқлар тушунчаси)” номли мақола маърузаси билан иштирок этди.
Профессор О.Б.Турсунов ўз маърузаси билан қатнашчиларни таништирар экан, ушбу тадқиқотнинг стратегик мақсади бошқарув ва технологик инновациялар учун платформа сифатида ақлли тармоқ тизимларини яратиш орқали Ўзбекистонда электр энергетикаси ривожланишининг янги босқичига ўтишни таъминлайдиган электроэнергетик мажмуа ривожланишини таҳлил қилиш эканлигини таъкидлаб ўтди. Эътиборли жиҳати, ушбу маъруза қатнашувчиларда катта қизиқиш уйғотди ва қизиқарли савол-жавобларга бой бўлди.

Успешное участие в международной научной конференции
20-22 мая 2020 года на платформе Zoom прошла Международная научная конференция «ICSF-2020: Международная конференция по устойчивому будущему: экологические, технологические, социальные и экономические вопросы» («ICSF 2020: The International Conference on Sustainable Futures: Environmental, Technological, Social and Economic Matters»), организованная несколькими университетами Украины: Национальным университетом водного хозяйства и природопользования; Криворожским национальным университетом; Криворожским государственным педагогическим университетом. Профессор кафедры электроснабжения и возобновляемых источников энергии Турсунов Обид Бобокулович выступил с докладом на тему «Развитие интеллектуальных энергетических систем: концепция интеллектуальных сетей в Узбекистане» («Development of intelligent energy systems: the concept of smart grids in Uzbekistan»).
Целью данного исследования является анализ развития энергетического сектора в Узбекистане, который обеспечит переход к новому этапу развития электроэнергетики в Узбекистане посредством создания интеллектуальных сетевых систем в качестве платформы для управления и технологических инноваций. Доклад вызвал большой интерес у участников конференции.