ОТМЛАРГА ЎҚИШГА ҚАБУЛ ҚИЛИШ, ТАЛАБАЛАР ЎҚИШИНИ КЎЧИРИШ, ҚАЙТА ТИКЛАШ ВА ЎҚИШДАН ЧЕТЛАШТИРИШ ТАРТИБИ ТЎҒРИСИДАГИ НИЗОМЛАРГА ЎЗГАРТИРИШ ВА ҚЎШИМЧАЛАР КИРИТИЛДИ
ЎзР Вазирлар Маҳкамасининг Олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш, талабалар ўқишини кўчириш, қайта тиклаш ва ўқишдан четлаштириш тартиби тўғрисидаги низомларни тасдиқлаш тўғрисидаги қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди (360-сон, 27.04.2019 й.) Киритилган қўшимчаларга мувофиқ, турк тилини чет тили сифатида ўқиган абитуриентлар ҳам мазкур тилдан кўп балли баҳо тизими бўйича имтиҳон топширадилар. Эндиликда ОТМларга ҳужжат топширишда 086-У-шакл бўйича тиббий маълумотнома талаб қилинмайди.
Қуйидагилар олий таълим муассасаларига қўшимча давлат грантлари асосида имтиҳонсиз ўқишга қабул қилинувчилар қаторига киритилди:
- Наманган вилояти Тўрақўрғон туманидаги Исҳоқхон Ибрат номидаги хорижий тилларга ихтисослашган мактаб-интернатни аъло баҳоларга битирган битирувчилар бакалавриатнинг хорижий тил ва адабиёт, филология ва тилларни ўқитиш йўналишларига;
- ҳар бир ҳарбий қисмдан биттадан ёш ҳарбий хизматчи, қисм қўмондонлиги ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи бошланғич ташкилоти тавсияномасига асосан.
Шунингдек, киритилган қўшимчалар билан сиртқи таълимга ҳужжатлар 1 июлдан 30 июлгача қабул қилинади. Кириш имтиҳонлари 16 августдан 25 августгача камида 3 та фандан ўтказилади. Ёзма имтиҳонлар шифрланган ҳолда текширилади. Имтиҳонлар бакалавриат таълим йўналишларига мувофиқ келувчи 3 та фандан тўпланиши керак бўлган максимал 189,0 баллдан, ҳар бир фаннинг ўрнига қараб унинг учун ажратилган энг кўп баллнинг 0 дан 100 фоизгача бўлган оралиқда баҳоланади. Натижалар имтиҳондан кейин 1-3 кунда таълим муассасасининг расмий сайтида эълон қилинади.
Шунингдек, магистратурага киришда қуйидагилар бекор қилинди:
- магистратурага кирувчиларнинг илмий ва илмий-педагогик ишларга қобилияти ҳамда қизиқишини аниқлаш мақсадида танланган мутахассисликка мос саволлар асосида суҳбат;
- “Информатика ва ахборот технологиялари” фани бўйича синов;
- Ўзбекистонда демократик жамият қуриш назарияси ва амалиёти фани бўйича синов.
Магистратурага ҳужжат топширганларнинг TOEFL бўйича камида 72 ёки IELTS бўйича камида 5,5 балл бўлганида улар чет тилидан кириш синовида иштирок этмайди. Илгари бу натижалар TOEFL бўйича камида 58 ва IELTS бўйича камида 5 балл бўлиши керак эди. Ўқишини баҳорги семестрга қайта тиклаш бўйича ариза топшириш ҳар йили 15 январдан 25 январгача давом этади. Илгари 20 декабрдан кейинги йилнинг 20 январига қадар эди. Олий таълим муассасалари учун бегиланган қабул квоталари таркибида ҳудудлар кесимида мақсадли қабул квоталари тасдиқланган таълим йўналишларига қабул қуйидаги тоифа абитуриентлар ҳисобидан амалга оширилади:
- муайян ҳудудда доимий яшайдиган (паспортдаги маълумоти бўйича);
- умумий ўрта (10-11-синфлар негизида), ўрта махсус, касб-ҳунар маълумоти тўғрисидаги тегишли ҳужжатга эга бўлган;

Внесены изменения и дополнения в Положение о приеме в высшие учебные заведения, порядке перевода, восстановления и отчисления студентов из высших учебных заведений
Согласно дополнениям, теперь при подаче документов для поступления в бакалавриат у абитуриентов не требуется медицинская справка по форме 086-У.
В соответствии с документом, в список тех, кто принимается на обучение в вузы на основе государственного гранта без экзамена, включены:
выпускники школы иностранных языков имени Исхокхона Ибрата, которые получили отличные оценки по иностранным языкам и литературе, филологии и языковому образованию;
по одному военнослужащему от каждой воинской части на основе рекомендации командования части и первичной организации Союза молодежи.
Письменные экзамены будут проводиться в зашифрованном виде. Теперь абитуриенты могут сдавать экзамены по турецкому языку в качестве иностранного языка.
Каждый предмет будет оцениваться в промежутке от 0% до 100% исходя из максимального балла, выделенного для каждого предмета, и его места (3,1 балла, 2,1 балла и 1,1 балла). Абитуриенты могут получить максимум 189 баллов.
Согласно постановлению, абитуриенты с 1 июля по 30 июля могут сдать документы на заочное обучение. Вступительные экзамены будут проводиться с 16 по 25 августа минимум по трем предметам.
Результаты вступительных экзаменов будут опубликованы на официальном сайте учебного заведения в течение 1−3 дней.
При поступлении в магистратуру отменены собеседование на основе вопросов по специальности с целью определения у поступающих способностей и интересов в научной и научно-педагогической деятельности, говорится в документе.
Отменены экзамены по предметам «Информатика и информационные технологии» и «Теория и практика построения демократического общества в Узбекистане».
Кандидаты, поступающие в магистратуру, не будут участвовать в экзамене по иностранному языку, если у них имеется сертификат о прохождении IELTS на уровне минимум 5,5 балла (ранее — 5) или TOEFL — минимум 72 балла (58).