"Бувижоним кийган либослар” кўрик-танлови
Барчамиз биламизки, либос — кишининг ташқи кўриниши, маънавий дунёси, тафаккури ҳамда ички хислатларини ўзида намоён эта олиш хусусиятига эгадир. Ҳар бир киши ўзи кийган либоси орқали бошқалар тасаввурида ким ва қандай одам эканлигини кўрсатиб беради. Бугунги кунда юртимизда кийиниш маданиятига бўлган эътибор талаб даражаси сифатида кўрилмоқда. Айни кунларда “Оммавий маданият” таъсири остида Европа мамлакатларида ҳозирда урфга кирган “йиртиқ-ямоқ” кийимларни биз кўча-кўйларда ёшларимизда ҳам кўриб бормоқдамиз.
Очиғи, охирги пайтларда буларни кўравериб, ажабланмай ҳам қўйдик. Жорий йилнинг 4 декабрь куни институтимизда Ёшлар билан ишлаш бўйича проректор Р. Чориев, институт ҳотин-қизлар қўмитаси раиси З. Хафизова, “Ер ресурсларини бошқариш” факультети декани Ш. Нарбаев, ва Ёшлар билан ишлаш бўйича декан муовини Ҳ.Эшова ва “Қишлоқ хўжалигини механизациялаш” факультети хотин-қизлар кенгаши раиси Н.Ҳолиқова ташаббуси остида ўзбек миллий қадриятларини ўзида мужассамлаштирган “Бувижоним кийган либослар” кўрик-танлови бўлиб ўтди. Ушбу танловни ўтказишимиздан асосий мақсад эса ёшларимизни маънавиятида тарихий қадриятларимизга бўлган эътиборини ошириш, келажакда улар баркамол инсон бўлиб тарбия топишига эришишдир.
Албатта, бунинг замирида ёшларимизнинг кийиниш маданиятига бўлган муносабати яхшиланади, шу билан бирга ўзбек миллий қадриятларимизни асраб-авайлашда давом этади. Тадбир давомида талаба қизлар тарихдан қизларимиз, онахонларимиз-у, бувижонларимиз кийган миллий либослардан кўргазмалар намойиш этишиб, энг яхши деб топилган либос эгаларига институт раҳбарияти томонидан эсдалик совғалари топширилди.
Институт хотин-қизлар қўмитаси раиси З.Хафизова ва ЕРБ факультети Ёшлар билан ишлаш бўйича декан муовини Ҳуррият Эшова ахбороти

Конкурс «Одежда, которую одевали наши бабушки»
Как мы все знаем, одежда - это самый доступный и наиболее простой способ выражения внешности человека, духовного содержания, мышления и его внутреннего содержания. С ее помощью каждый человек может выделиться из толпы, преобразиться, стать более ярким и заметным. Сегодня культура одежды в нашей стране рассматривается как уровень спроса. Одежда способствует как самовыражению личности, так общению между индивидуумами. В своих предпочтениях в одежде человек выражает отношение к себе и к окружающим, характеризует себя как личность. Именно внешний вид помогает нам «прочесть» индивидуальные качества человека. Все мы одеваемся в соответствии тому, кем мы являемся или хотим являться.
4 декабря 2019 года в ТИИИМСХ по инициативе проректора по работе с молодежью Р. Чориева, председателя комитета женщин З. Хафизовой, декана факультета управления земельными ресурсами Ш.Нарбаева, заместителя декана по работе с молодежью Х.Эшовой, а также председателя женского совета факультета механизации сельского хозяйства Н.Холиковой был проведен конкурс «Одежда, которую одевали наши бабушки». Основная цель этого конкурса - повысить интерес молодежи к нашим духовным ценностям.
Это, конечно, улучшит отношение нашей молодежи к культуре одежды и продолжит сохранение узбекских национальных ценностей. Во время мероприятия студентам была описана история национальных костюмов наших матерей, бабушек. Национальные костюмы свидетельствуют о богатых культурных традициях узбекского народа, его обрядах и традициях, образе жизни и глубоких исторических корнях.
Информация председателя комитета женщин института З.Хафизовой и заместителя декана по работе с молодежью Хуррият Эшовой.