5 нафар иқтидорли талаба “Ўзбекгидроэнерго” акциядорлик жамиятининг стипендияси сертификатларига эга бўлди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёевнинг 2017 йил 18 майдаги ПФ-5044-сонли “Ўзбекгидроэнерго” акциядорлик жамиятини ташкил этиш тўғрисида”ги Фармони ва “Ўзбекгидроэнерго” акциядорлик жамияти фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”  ги ПҚ-2972-сонли қарорида гидроэнергетика соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга ошириш, республикамиз энергетика тизимида гидроэнергетиканинг улушини кўпайтириш, шунингдек, жамият тизими учун олий малакали кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича муҳим вазифаларни амалга ошириш белгилаб берилган.
“Ўзбекгидроэнерго” АЖ ва Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти (ТИҚХММИ) ўртасида 2018 йил 28 августда икки томонлама имзоланган шартнома ҳамда Акциядорлик Жамияти Бошқаруви раисининг 2019 йил 10 октябрдаги 109-сонли буйруғига асосан: “Гидротехника қурилтиши” бакалавриат таълим йўналишининг 4-курс талабалари А.Р.Тўлқиновга ва М.Ф.Ҳақбердиевага Ўзбекистон Республикасида ўрнатилган меҳнатга ҳақ тўлашнинг базавий миқдори (МҲТБМ)нинг 5 баравари, “Ирригация тизимларида сув энергиясидан фойдаланиш” бакалавриат таълим йўналишининг 3-курс талабаси А.С.Курсеитовга МҲТБМ нинг 4 баравари, “Технологик жараёнлар ва ишлаб чиқаришни автоматлаштириш ва бошқариш” бакалавриат таълим йўналиши 3-курс талабалари М.А.Отабековга ва А.А.Акбаралиевга МҲТБМ нинг 4 баравари миқдоридаги номли стипендияни 2019 йил октябрдан 2020 йил август ойигача тўлаш белгиланди.
“Ўзбекгидроэнерго”АЖ стипендияси учун ўтказилган танловда қатнашиб, ғолибликни қўлга киритган 5 нафар иқтидорли талабаларга номли стипендия сертификатлари 2019 йил 29 ноябрь куни “Ўзбекгидроэнерго”АЖ Кадрлар бошқармаси бошлиғи Иноят Соҳибович Суннатов томонидан тантанали равишда топширилди. Тадбирда, “Гидротехника қурилиши” ва “Қишлоқ ва сув  хўжалиги энергия таъминоти” факультетларининг профессор-ўқитувчилари ва иқтидорли талабалари иштирок этишди. Ғолибларни профессорлар Б.Б.Ҳасанов ва А.Ж.Исаков табриклашди. Ўз навбатида номли стипендияга сазовор бўлган иқтидорли талабалар “Ўзбекгидроэнерго”АЖ ва ТИҚХММИ раҳбариятига самимий миннатдорчилик билдиришди.

Талантливым студентам вручили сертификаты на получение именных стипендий от АО «Узбекгидроэнерго»
Указ Президента Республики Узбекистан №ПП-5044 от 18.05.2017 года «Об образовании акционерного общества «Узбекгидроэнерго»» и Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-2972 от 18.05.2017 года «О мерах по организации деятельности акционерного общества «Узбекгидроэнерго»» предусматривают реализацию единой государственной политики в области гидроэнергетики, увеличение доли гидроэнергетики в энергосистеме страны, а также выполнение важных задач по подготовке, переподготовке и повышению высококвалифицированных кадров для государственного сектора.
В соответствии с двусторонним соглашением от 28 августа 2018 года между АО «Узбекгидроэнерго» и Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, а также приказом председателя правления акционерного общества от 10 октября 2019 года студенты 4 курса А.Р.Тулкинов и М.Ф. Хакбердиева будут получать стипендию в 5-кратном размере минимальной заработной платы, установленной в Республике Узбекистан, студент 3 курса А.С.Курсеитов - в 4-х кратном размере, студенты 3 курса М.А.Отабеков и А.А.Акбаралиев - 4-х кратном размере. Оплата будет производиться с октября 2019 года по август 2020 года.
29 ноября 2019 года начальник отдела кадров АО «Узбекгидроэнерго» Иноят Сохибович Суннатов вручил сертификаты на получение именных стипендий 5 талантливым студентам, принявшим участие в конкурсе на стипендию АО «Узбекгидроэнерго». В мероприятии приняли участие преподаватели и студенты факультета гидротехнического строительства и факультета энергоснабжения сельского и водного хозяйства. Победителей поздравили профессора Б.Б. Хасанов и А.Ж.Исаков. В свою очередь, студенты выразили свою искреннюю благодарность руководству АК «Узбекгидроэнерго».