Ёшлар ўртасида жиноятчиликка қарши кураш
Электротехнологиялар ва электр жиҳозларидан фойдаланиш кафедраси прoфессор-ўқитувчилари ва Ички ишлар вазирлиги Махсус операцияларни мувофиқлаштириш бошқармаси ходимлари билан ҳамкорликда Қишлоқ хўжалигини электрлаштириш ва автоматлаштириш таълим йўналиши 2, 3 ва 4-курс талабаларига 2019 йил 6 декабр куни 8-Залда “Ёшлар ўртасида жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш” ва “Диний экстремизм ва терроризмга, уюшган жиноятчиликка қарши курашиш” мавзулари бўйича Ички ишлар вазирлиги Махсус операцияларни мувофиқлаштириш бошқармаси Полковниги Ахмедов Олимжон Турсунбоевич, Майори Эшмирзаев Йигитали Шокирович ва Капитан Қодиров Собиржон Содиқовичлар ўзларининг маърузалари ва видео лавҳалари билан иштирок этишди.
Полковник О.Ахмедов талабаларга Ўзбекистоннинг терроризмга қарши чоралари Марказий Осиё ва бошқа давлатлар учун модел сифатида хизмат қилмоқда бундан ташқари ўзбек модели қонунларга ҳурматни ривожлантириш ҳамда руҳий ва диний таълим орқали халқнинг, айниқса ёшларнинг «қалби ва онги учун курашган» эътибор қаратади.  Майори Й.Эшмирзаев Биз экстремистик ғоялар таъсирида қолган ва ўз хатосини англаб етганларни ижтимоий реабилитация қилиш, уларни нормал ҳаётга қайтариш устида мунтазам равишда ишлаймиз», деди  ва ўзлари билан олиб келган видео лавҳаларни талабаларга намойиш қилишди.  Маъруза савол жавобларга бой ва қизиқарли ўтди.

Борьба с молодежной преступностью
6 декабря 2019 года профессорско-преподавательским составом кафедры использования электротехнологий и электроприборов совместно с сотрудниками отдела управления координации специальных операций Министерства внутренних дел для студентов 2, 3 и 4 курсов направления образования «Электрификации и автоматизации сельского хозяйства» были организованы мероприятия на темы: «Предупреждение преступности среди молодежи» и «Борьба с религиозным экстремизмом и терроризмом, организованной преступностью». С докладами выступили полковник Ахмедов Олимжон Турсунбоевич, капитан Кодиров Собиржон Содикович и майор Эшмирзаев Йигитали Шокирович.
Полковник О. Ахмедов отметил, что ставка делается «на борьбу за умы» людей, в первую очередь, молодежи путем повышения правовой культуры, духовно-религиозного просветительства. Ведется системная работа по социальной реабилитации, возвращению к нормальной жизни тех, кто попал под влияние экстремистских идей и осознал свои ошибки. По словам О. Ахмедова в стране осуществляются комплексные меры по распространению, особенно среди молодежи, истинных ценностей ислама, укоренению в их сознании традиционной исламской культуры и мировоззрения.