Абдулла Қодирий номидаги ижод мактабига ташриф
Институтимиз ректори ташаббуси билан профессор ўқитувчилар ва бир гуруҳ талабалар 8 - январь куни Абдулла Қодирий номи билан боғланган ижод мактаби ва музейга саёҳат уюштирилди. Маълумки, Ўзбек романчилигининг асосчиси, ватанпарвар адиб Абдулла Қодирий хотирасига эҳтиром кўрсатиш, миллий адабиётимиз ривожига қўшган беқиёс ҳиссасини улуғлаш мақсадида Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан пойтахтимизнинг Абдулла Қодирий номидаги маданият ва истироҳат боғи олдида ижод мактаби ва музей барпо этилганди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 3 декабрдаги фармойиши билан ташкил этилган Абдулла Қодирий номидаги ижод мактаби ўзбек тили ва адабиётини, бадиий ижод сирларини чуқур ўрганишга ихтисослашган. Жорий ўқув йилида мактабнинг 5, 6, 7 ва 8-синфларига ижодий имтиҳонлар ва тест синовлари асосида 121 нафар ўқувчи саралаб олинди.
Абдулла Қодирий ижод мактабида ўқиётган бу болалар янги Ўзбекистоннинг келажаги бунёдкорларидир. Барча умумтаълим мактаблари ушбу ўқув даргоҳидан маънавиятни, маърифатни ўрганиши лозим. Чунки бу ерда таҳсил олаётган болалар нафақат маънавиятли, балки ўз ватанини юракдан севувчи истеъдод эгалари. Биз ижод мактабларида ватанпарвар ёшларни тарбиялашни мақсад қилганмиз, – деганди ўз ташрифлари пайтида Президентимиз.
Ижод мактабида “Қодирий издошлари”, “Ёш қаламкашлар”, “Ёш журналистлар” каби тўгараклар, “Ифодали ўқиш”, “Нотиқлик санъати” бўйича қўшимча дарслар ташкил этилган. Абдулла Қодирий ҳаёти ва ижодига бағишланган маърифий тадбирларнинг тез-тез ўтказиб турилиши кўзда тутилган. Бу мактабда миллатпарвар, ўзлигини англаган авлод камол топишига ишонаман, – деган давлатимиз раҳбарининг ишончини оқлаш зарур.
Музейга кираверишда Абдулла Қодирийнинг ҳикматли сўзлари битилган. Чап томонда адибнинг ҳаёт ва ижод йиллари хронологияси, қатағон йиллари экспонатлари ҳамда мустақиллик йилларида ёзувчига кўрсатилган эҳтиром акс этган экспозициялар жойлашган. Томошабинлар залдаги улкан мониторда адиб асарлари асосида суратга олинган “Ўткан кунлар” ва “Меҳробдан чаён” фильмларини, бошқа картиналарни кўриши мумкин.
Институтимиз жамоаси деярлик барча хоналарга кириб у ерда таҳсил олаётган жажжи ўқувчиларнинг ҳар бир фанга ихтисослашган кабинетлардаги чиқишларини, ўзбек, рус ва инглиз тилларида бйрон-бийрон гапиришларидан завқланди. Ректорат аъзолари парталарда ўтириб ўқувчилик пайтларини хаёлидан кечиришди. Тадбир ниҳоясида институтимизнинг ёш ижодкор талабалари билан ижод мактабининг ўқувчилари ўртасида баҳри байт айтиш мусобақаси бошланиб кетди.  Ҳар иккала томон ҳам бўш келмади, ахийри ўқувчиларнинг қўли баланд келди. Тадбир якунида Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раисининг ўринбосари, истеъдодли шоир Ботиржон Эргашев ўз табрикларини изҳор қилиб, "Ўшал мендурман" шеърини ўқиб берди.
Ректоримиз ижод мактаби директори Нилуфар Йўлдошевага самимий истакларини билдира туриб, институтнинг рамзий нишонлари акс этган эсдалик совғалари ва 21 та ёш ижодкор талабаларимизнинг насрий ва назмий дурдоналаридан тузилган "Илҳом булоқлари" номли мажмуани тақдим этдилар. Ташрифимиз катта таассуротларга боис бўлгани рост.

Посещение школы творчества имени Абдуллы Кадыри
8 января 2020 года по инициативе ректора нашего института группа профессоров и преподавателей, а также студентов посетила школу творчества и музей имени Абдуллы Кадыри. В знак уважения памяти основателя узбекской школы романа Абдуллы Кадыри и для возвеличивания его огромного вклада в развитие национальной литературы по инициативе Президента Шавката Мирзиёева рядом со столичным парком культуры и отдыха, носящим имя этого выдающегося писателя, созданы творческая школа и музей Абдуллы Кадыри.
Творческая школа имени Абдуллы Кадыри специализируется на углубленном изучении узбекского языка и литературы, секретов художественного творчества. Данное образовательное учреждение создано распоряжением Кабинета Министров от 3 декабря 2018 года. В текущем учебном году для обучения в 5-8-х классах школы на основе творческих экзаменов и тестовых испытаний было отобрано 121 ученика.
- Учащиеся творческой школы имени Абдуллы Кадыри будут творить будущее нового Узбекистана. Все общеобразовательные учреждения должны здесь брать пример в вопросах духовности, просветительства. Ибо эти дети всем сердцем любят Родину. Мы поставили цель - воспитать в творческих школах патриотов, – сказал Президент.
В данном учебном заведении организованы такие кружки, как “Последователи Кадыри”, “Молодые литераторы”, “Молодые журналисты”, факультативные занятия “Выразительное чтение”, “Ораторское искусство”. Регулярно проводятся просветительские мероприятия, посвященные жизни и творчеству Абдуллы Кадыри.
– Верю, что эта школа взрастит любящее Родину, осознающее свою связь с народом поколение, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Мудрое изречение Абдуллы Кадыри украшает вход в музей. По левую сторону размещены сведения о жизни и творчестве писателя, экспонаты периода репрессий, а также объекты, отражающие уважение к знаменитому литератору в годы независимости. На огромном мониторе посетители могут посмотреть фильмы по произведениям романиста, такие как "Минувшие дни" и "Скорпион из алтаря", другие картины.
Учебные классы, оснащенные современными технологиями и оборудованием, обширная библиотека художественной литературы, а также участие детей в спортивных секциях произвели глубокое впечатление. Команда нашего института побывала практически в каждой комнате. В конце мероприятия был проведен конкурс среди студентов и учащихся школы творчества имени Абдуллы Кадыри. Заместитель председателя Союза писателей Узбекистана, талантливый поэт Ботиржон Эргашев зачитал стихотворение «Илҳом булоқлари».
Выражаем искренние пожелания директору школы творчества имени Абдуллы Кадыри Нилуфар Юлдашевой. Школе были подарены памятные подарки.