Биринчи курс магистрантларини қутлаш тадбири
Таълим муассасасининг навбатдаги босқичи - магистратура таълими ўзига хос масъулият ва мажбуриятни талаб этади. Бунда ўқиш ҳам шараф ва ютуқ.
2020 йилнинг 16-17 октябрь кунлари Магистратура бўлими 1 - курс магистрантлари билан онлайн учрашув ташкил этилди. Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтида “ZOOM” платформаси орқали ўтказилган масофавий (онлайн) тадбирга Ёшлар билан ишлаш бўйича проректор Рузимурат Чориев модераторлик қилди.
Сўз ТИҚХММИ ректори, иқтисод фанлари доктори проф. Умурзаков Ўктам Пардаевичга берилди. Улар магистратура мутахассисликларига қабул қилиниш синовлари якунлари, илм-фан фаолияти билан шуғулланиш ҳамда халқаро магистратура ташкил қилинганлиги ҳақида атрофлича маълумот бердилар. Сўнгра ректорат аъзоларини таништирдилар.
Маълумот ўрнида шуни айтиш керакки, ушбу ўқув йилида магистратурага ҳужжат топширган 858 нафар талабгорлардан 183 нафари институтга қабул қилинди, яъни  барча мутахассисликлар бўйича ҳар 5 нафар талабгордан 1таси магистрантликка қабул қилинди. Шуниси қизиқарлики, 183 нафар магистрантлардан 144 нафари институтимиз битирувчилари бўлса, 39 нафари Республикамизнинг 22 та бошқа ОТМларидан қабул қилинди. 2019-2020 ўқув йилида 25 та магистратура мутахассисликлари бўйича магистрлар тайёрланган бўлса, 2020-2021 ўқув йилида эса 31 та, шундан  3 та халқаро мутахассисликлар бўйича магистрантлар қабул қилинди. Бунда янги замонавий мутахассисликлар ҳам очилганлиги инобатга олинган.
Бугунги давр барча соҳалар қаторида илм-фанни жадал ривожлантириш, унинг тараққиётини янги босқичга кўтаришни талаб  этмоқда. «Ўзбекистон илм-фанни ривожлантириш орқали мустаҳкам ва барқарор тараққиётга эришиш йўлини танлади. Чунки илм-фанга етарли эътибор берилмаc, илмий изланишлар, инновациялар қўллаб-қувватланмаc экан, мамлакат кўплаб соҳаларда орқада қолади»  - Президент Шавкат Мирзиёев мана шу камчиликка барҳам бериш мақсадида давлат раҳбари сифатидаги фаолиятининг дастлабки кунларидан бошлаб илм-фан ва инновацион фаолиятни қўллаб-қувватлашга, илм аҳлини рағбатлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Институтда масофада туриб таълим олишларингиз учун  институтимизда Moodle System масофавий таълим платформаси - амалий машғулотларни ўзлаштиришга ва ZOOM дастури орқали - маъруза машғулотларини тинглаш ҳамда Республика, халқаро анжуманларда қатнашиш учун барча шароитлар тайёрлаб қўйилган.
Дунё бўйича университетларни рейтингини аниқлайдиган Халқаро рейтинг агентликлари мавжуд....QS, THE  (Бош қароргоҳи Англияда жойлашган). Мана шундай рейтинг агентликларидан бири QS маълумотига кўра, ўтган йили минтақада Шарқий Европа ва МДҲнинг 1377та университетлари иштирок этган рейтингда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти республикада илк бор 301 ўринни қайд этди.
Худди шундай THE халқаро рейтинг агентлигини маълумотига кўра соҳалар бўйича аниқланган рейтинг кўрсаткичида 201 ўринни эгаллади.
Ҳозирги кунда ТИҚХММИ ва хорижий ОТМлар билан хамкорликда, яъни АҚШнинг Мичиган штати Университети, Миссиссиппи Штати Университети, Нидерландиянинг Вагенинген Университети, Словакиянинг Нитра қишлоқ хўжалиги университетилари билан икки томонлама диплом бериш қўшма таълим дастури асосида магистрлар тайёрланмоқда. Бугунга қадар 24 нафар магистрантларимиз Нидерландиянинг Вагенинген Университети ва шу йилни ўзида 2 нафар магистрантларимиз Словакиянинг Нитра қишлоқ хўжалиги университети қўшма таълим дастурини муваффақиятли тамомлаб, икки томонлама диплом олишга сазовор бўлишди.
Магистрантлар келажакда жамиятнинг барча жабҳаларида гидротехник, механик, электрик, иқтисодчи, ер тузувчи, эколог, педагог, туман ва вилоят ҳокими, вазир лавозимларида фаолият кўрсатишларидан умидвормиз.
“Магистратурада таълим олишдан мақсад, ёшларни илмий фаолиятга жалб қилиш, илмий ишларни бажариш, олиб бориш ва тадқиқот қилиш” мавзусидаги т.ф.д., профессор, ЎзР ФА академиги  М.Мирсаидовнинг тақдимоти магистратуранинг илк босқичида таҳсилни бошлаётган илм толиблари учун маслаҳат ва йўл-йўриқ маъносида катта аҳамият касб этгани аниқ.
Магистратуранинг илк босқичига қадам қўйиш шарафига муяссар бўлган магистрантлардан Норбоева Дилшода Ғайрат қизи (ТИҚХММИ, Беруний стипендияси соҳибаси), Шукуруллаев Жамшид Бахтиёр ўғли (ТИҚХММИ Бухоро филиали, Президент стипендияси соҳиби) ўзларининг хурсандлиги ва миннатдорчиликларини билдирдилар.

Поздравления магистрантам первого курса
Магистратура – следующая ступень системы высшего образования, которая требует определенной ответственности и обязательств.
16-17 октября 2020 года в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства была организована онлайн-встреча с магистрантами 1 курса. Модератором онлайн-мероприятия, проведенного через платформу ZOOM, выступил проректор по по молодежной работе Чориев Рузимурат Кунгратович.
Со вступительным словом выступил ректор ТИИИМСХ, доктор экономических наук, профессор Умурзаков Уктам Пардаевич. Он предоставил подробную информацию о результатах вступительных экзаменов в магистратуру, научной деятельности и организации международных магистерских программ. Затем представил членов ректората.
Следует отметить, что из 858 поступавших в магистратуру в этом учебном году в институт были приняты 183 человека, то есть 1 из 5 поступавших по всем специальностям был принят в магистратуру. Примечательно, что из 183 магистров 144 были выпускниками нашего института, а 39 были приняты из 22 других вузов страны. В 2019-2020 учебном году подготовлено 25 магистров, а в 2020-2021 учебном году - 31 магистр, в том числе 3 магистра по международным специальностям. При этом были учтены, открытые новые современные специальности.
Узбекистан избрал путь достижения стабильного развития посредством развития науки. Так как недостаточное внимание к научным изысканиям, отсутствие поддержки инноваций тормозит развитие многих сфер страны. Президент Шавкат Мирзиёев с первых дней деятельности в качестве главы государства уделяет большое внимание поддержке науки, инновационной деятельности, поощрению ученых.
В институте созданы все условия для дистанционного обучения: для проведения практических занятий - платформа дистанционного обучения Moodle System, для прослушивания лекций, а также участия в национальных и международных конференциях - программа ZOOM.
14-15 октября 2019 года в Каунасе на саммите “QS in Conversation” был объявлен рейтинг “Развитая Европа и Центральная Азия” (Emerging Europe and Central Asia –EECA). Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в таких критериях рейтинга QS, как академический опрос, оценка работодателей и научный потенциал, зарегистрировал положительные показатели среди университетов стран Восточной Европы и Центральной Азии, занял место среди университетов в промежутке между 301-350 местами.
22 апреля международное рейтинговое агентство “Times Higher Education” объявило результаты рейтинга университетов мира –“University Impact Ranking-2020”. Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства зарегистрировал 201+ место в общем рейтинге мировых университетов в направлениях “clean water and sanitation”, “life on land”.
ТИИИМСХ в настоящее время является единственным высшим учебным заведением в истории Узбекистана, признанным крупнейшими рейтинговыми агентствами THE и QS.
В сотрудничестве с TИИИМСХ и зарубежными университетами, такими как Университет штата Мичиган, Государственный университет Миссисипи, Университет Вагенингена в Нидерландах, Словацкий сельскохозяйственный университет в Нитре осуществляется подготовка магистров на основе совместной образовательной программы по выдаче двойных дипломов. На сегодняшний день 24 наших магистра успешно завершили совместную программу обучения в Университете Вагенингена в Нидерландах, а 2 магистра в этом году - в Сельскохозяйственном университете Нитры в Словакии, получив двойные дипломы.
Надеемся, что в будущем наши магистры будут работать во всех сферах общества и принесут большую пользу обществу.