Халқаро ҳамкорликнинг равнақи йўлида
Шу кунларда “Электр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари” кафедраси мудири Д.Қодиров ва кафедра профессори О.Турсуновлар хизмат сафари билан Польшанинг Краков шаҳрида бўлиб турибди. Ушбу сафардан мақсад Польшанинг Краков шаҳрида жойлашган Краков технология университетининг ўқув жараёни ва илмий тадқиқот лабораториялари билан яқиндан танишиш ҳамда ҳар икки томонлама халқаро илмий ҳамкорликни ривожлантириш ҳисобланади. Бугунги кунга келиб, Станислав Сташица номидаги тоғ-металлургия Академияси профессорлари проф. Славомир Микрут, проф. Ян Винсент Добровольский, Краков Техника Университети ўқув ишлари бўйича проректори проф. Ежи Зайц, “Энергия самарадор қурилиш” лабораторияси мудири Марчин Фуртак ҳамда университет профессори Др. Жустина Кобиларчиклар билан учрашувлар ташкил этилди.
Ушбу учрашувлар давомида қуйидагиларга келишилди:
- томонлар ўртасида профессор-ўқитувчилар ўзаро тажриба алмашинуви;
- икки томонлама магистрлик даражасига эга бўлган қўшма ўқув дастурини ишлаб чиқиш;
- энергетика самарадорлиги, қайта тикланувчан энергия манбалари ва қурилишда қайта тикланувчи энергияни қўллаш соҳасида қўшма экспериментал тадқиқотлар олиб бориш;
- PhD ва DSc тайёрлаш ҳамда химояга олиб чиқишда икки ОТМлардан илмий раҳбар тайинлаш;
- Web of Science ва SCOPUS маълумотлар базасида индексация қилинган журналлар учун иккала томон профессор-ўқитувчилари ҳаммуаллифликда илмий мақолалар чоп этиш каби масалалар муҳокама қилинди.
Муҳокамалар сўнггида Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти (ТИҚХММИ), “Электр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари” кафедраси ҳамда Краков Технология университети (КТУ) билан таълим ва илмий тадқиқот соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантириш тўғрисидаги шартнома бандларини амалга ошириш бўйича ўзаро келишиб олинди.
Институтда “Электр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари” кафедраси ташаббускорлигида ўтказилиши режалаштирилган SCOPUS маълумотлар базасига кирувчи халқаро илмий Конференция октябр ойида бўлиб ўтиши ҳақида ўзаро келишилди ва ушбу тадбирда Краков Технология университети ҳамкор ташкилот сифатида иштирок этиши белгиланди.

На пути к международному сотрудничеству
В эти дни заведующий кафедрой электроснабжения и возобновляемые источники энергии Д. Кодиров и профессор кафедры О. Турсунов находятся в командировке в Кракове, Польша. Целью визита является знакомство с учебным процессом и научно-исследовательскими лабораториями Краковского технологического университета, а также развитие двустороннего международного научного сотрудничества. Сегодня были организованы встречи с профессором Горной академии им. Станислава Сташицы Славомиром Микрутом, профессором Ян Винсент Добровольским, проректором по учебной работе Краковского технического университета Ежи Зайц, заведующим энергоэффективной лабораторией Марчином Фуртаком и профессором университета Жустиной Кобиларчикой.
Во время этих встреч стороны пришли к следующему:
- взаимообмен опытом между преподавателями и сотрудниками;
- разработка совместной учебной программы;
- совместные экспериментальные исследования в области энергоэффективности, возобновляемых источников энергии и возобновляемых источников энергии в строительстве;
- назначение руководителей двух вузов для подготовки и защиты кандидатов и докторов наук;
- обсуждения научных статей в соавторстве с преподавателями для журналов, проиндексированных в базах данных Web of Science и Scopus.
По окончании обсуждения состоялось международное сотрудничество в области образования и научных исследований с Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (ТИИИМСХ), кафедрой электроснабжения и возобновляемых источников энергии и Краковским технологическим университетом (КТУ). Стороны договорились выполнить соглашение.