Давлат-хусусий шерикчилигининг моҳияти
Сўнгги йилларда йиғилган халқаро тажрибалар кўрсатиб турибдики, иқтисодий ривожланиш ва давлат (жамият) мулкини бошқариш самарадорлигини ошириш учун ресурс базасини кенгайтириш ва фойдаланилмаётган ресурсларни мобилизация қилишнинг асосий механизмларидан бири давлат-хусусий шерикчилиги (ДХШ) ҳисобланади.
Мазкур анжуман Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 25 февралдаги 133-Ф-сонли Фармойиши билан тасдиқланган “2019 йилда Республика миқёсида ўтказиладиган илмий ва илмий-техник анжуманлар режаси”га асосан ташкил қилинди. Конференциянинг мақсади қишлоқ ва сув хўжалигида давлат-хусусий шериклик механизмини шакллантириш ва ривожлантириш бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқишдан иборат. Шунингдек, соҳага инвестицияларни жорий этиш тажрибаларини умумлаштириш асосида таклифлар тайёрланади.
Давлат-хусусий шериклик механизмидан дунёнинг барча ривожланган мамлакатларида иқтисодиётнинг кўпчилик соҳаларида кенг фойдаланилмоқда. Хусусан, давлат-хусусий шериклик ёрдамида инвестициялар йўл инфраструктураси, аэропортлар, темир йўллар, қишлоқ хўжалиги, таълим, тиббиёт соҳаларига йўналтирилган. Давлат-хусусий шериклик бўйича  дунёда Буюк Британия, Германия, АҚШ пешқадамлик қилмоқда. Давлат-хусусий шериклик лойиҳалари бошқа мамлакатларда ҳам ривожланмоқда, МДҲ мамлакатларида бундай лойиҳалар Россия Федерацияси ва Қозоғистонда ривожланмоқда. Қишлоқ ва сув хўжалигида давлат-хусусий шерикликдан фойдаланиш бўйича Жанубий ва Жанубий-Шарқий Осиё мамлакатлари пешқадамлик қилмоқдалар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида туризм, ҳудудларда замонавий ишлаб чиқариш ва муҳандислик-коммуникация тармоқларини, аэрокосмик технологияларни жорий этиш соҳаларида давлат-хусусий шериклик муносабатларини ривожлантириш белгилаб берилди. 2019 йил – “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да қишлоқ хўжалигининг муҳим тармоғи ҳисобланган уруғчилик давлат-хусусий шериклик асосида кластерларни ташкил этишда, умумий ўрта таълим тизимида, тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш жараёнида, янги маданият ва истироҳат боғларини ташкил этишда, коммунал хўжалик соҳасида, давлатнинг бошқарув соҳасида давлат-хусусий шериклик имкониятларидан кенг фойдаланиш вазифаси қўйилди. Бундан кўриниб турибдики, давлат-хусусий шерикчилиги ҳаётимизнинг ҳар жабҳасига кириб бормоқда.
Ҳозирги кунда қишлоқ ва сув хўжалигида давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш ва шакллантиришнинг аниқ йўналишлари белгилаб берилган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинмоқда. Анжуманга олимлар, профессор-ўқитувчилар, соҳа мутахассислари, илмий изланувчилар, магистрантлар ва талабалардан 150 га яқин илмий мақолалар келиб тушган.
Анжуман ялпи йиғилишида Ўзбекистон Республикаси сув хўжалиги вазири ўринбосари А. Мирзаев, Ўзбекистон Республикаси молия вазирлиги ҳузуридаги давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги мутахассиси А.Ғайбуллаев, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси бошқарма бошлиғи Ш.Сатторов, Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш маркази бош илмий котиби, иқтисодиёт фанлари доктори, профессор Н.Хушматов, “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси мутахассиси А.Чориев, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти кафедра мудири А.Тўлабоев, доцент Ғ.Дусмуратов, талабалар С.Ҳошимов ва Ж.Ҳасановлар маъруза қилишди.
Анжуман куннинг иккинчи ярми ва 2 май куни қуйидаги 4 та шўъбада ўз ишини давом эттиради:
  Сув хўжалиги ва мелиорация масалалари ҳамда сув хўжалиги соҳасида давлат-хусусий шерикчилиги: муаммолар ва ечимлар;
  Қишлоқ ва сув хўжалигида инновацион техника ва технологияларни жорий этиш ҳамда уларда давлат-хусусий шерикчилигини қўллаш;
  Ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ҳамда қишлоқ ва сув хўжалигида давлат-хусусий шерикчилигини ташкил этиш ва бошқариш;
  Мамлакат иқтисодиётининг бошқа тармоқ ва соҳаларида (таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, коммунал хўжалиги, давлат бошқаруви ва бошқалар) давлат-хусусий шерикчилигининг маҳаллий ва хорижий тажрибалари.

Сущность государственно-частного партнерства
Международный опыт, накопленный в последние годы, показывает, что государственно-частные партнерства являются одним из основных механизмов расширения ресурсной базы и мобилизации неиспользованных ресурсов для повышения эффективности экономического развития и управления частно-государственной собственностью.
Данная конференция была организована на основе «Плана научных и научно-технических конференций, проводимых в республике в 2019 году», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 февраля № 133-Ф. Целью конференции является разработка предложений и рекомендаций по формированию и развитию государственно-частного партнерства в сфере сельского и водного хозяйства. Также предложения будут сделаны на основе обобщения опыта инвестирования в отрасль.
Механизм государственно-частного партнерства широко используется во всех развитых странах мира во многих областях экономики. В частности, инвестиции в рамках государственно-частного партнерства ориентированы на дорожную инфраструктуру, аэропорты, железные дороги, сельское хозяйство, образование, медицину. Великобритания, Германия и США являются лидерами в государственно-частном партнерстве. Проекты государственно-частного партнерства также развиваются в других странах, такие проекты развиваются в Российской Федерации и Казахстане. Страны Южной и Юго-Восточной Азии лидируют в использовании государственно-частных партнерств в области сельского хозяйства и управления водными ресурсами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев обратился к Олий Мажлису с ходатайством о развитии государственно-частного партнерства в сфере туризма, внедрении современных производственных и инженерно-коммуникационных сетей, аэрокосмических технологий в регионах. Как видно из этого, государственно-частные партнерства внедряются во все сферы нашей жизни.
В настоящее время принимаются нормативно-правовые документы, определяющие конкретные направления развития и формирования государственно-частного партнерства в сфере сельского и водного хозяйства. На конференцию поступило более 150 научных статей от ученых, профессоров-преподавателей, специалистов этой отрасли, соискателей, магистрантов и студентов.
На пленарном заседании со своими докладами выступили: заместитель министра водного хозяйства Республики Узбекистан А. Мирзаев, специалист Агентства по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов Республики Узбекистан А.Гайбуллаев, начальник управления торговли и промышленности Республики Узбекистан Ш.Сатторов, главный ученый секретарь Научно-производственного центра сельского хозяйства и продовольствия, профессор Н. Хушматов, специалист Ассоциации «Узтокимачиликсаноат» А. Чориев, заведующий кафедрой менеджмента Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства А.Тулабоев, доцент Г.Дусмуратов, студенты С. Хошимов и Ж. Хасанов.
Конференция продолжит свою работу во второй половине дня и 2 мая в следующих четырех секциях:
- Управление водными ресурсами и мелиорация земель и государственно-частные партнерства в водном хозяйстве: проблемы и решения;
- Внедрение инновационных технологий и технологий в сельском и водном хозяйстве и применение в них государственно-частных партнерств;
- Эффективное использование земельных и водных ресурсов, а также организация и управление частно-государственными партнерствами в области сельского и водного хозяйства;
- Местный и зарубежный опыт государственно-частного партнерства в других отраслях и областях экономики (образование, здравоохранение, культура, коммунальное хозяйство, государственное управление и т.д.).