Футбол бўйича мусобақа бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикасида спортга бўлган қизиқиш шунчалик юқорики, мамлакатда 7 ёшдан 70 ёшгача бўлганлар инсонлар шу спорт билан шуғулланишади. Хусусан, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтида ҳам шундай, яъни жамоанинг барча аъзолари раҳбарият, профессор-ўқитувчилар ва талаба-ёшлар ўзларининг бўш вақтини мазмунли ўтказиш мақсадида спортнинг футбол тури билан шуғулланиб туради.
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан кўтарилган 5 та ташаббус ижроси юзасидан жорий йилнинг 14 октябрь куни институтнинг спорт майдончасида “Қишлоқ хўжалигини механизациялаш” факультети 1-босқич талабалари ўртасида футбол бўйича “Декан кубоги” ташкиллаштирилди. Бундан мақсад талаба-ёшларни янада жипслаштириш ва уларнинг вақтини мазмунли ўтказишдан иборат эди.
Тадбирни факультет декани т.ф.н. доцент Шавазов Қ.А. очиб берди. Унда 8 та жамоа қатнашди. Барча талабалар нигоҳида спортнинг бу турига қизиқишлари уларнинг хурсандчилигида намоён бўлди. Мусобақа натижаларига кўра, 1-ўринни 103-гуруҳ, 2-ўринни ёшлар билан ишлаш бўйича декан ўринбосари бошчилигида йиғилган терма команда, 3-ўринни 101- ва 104-гуруҳлар эгаллашди. Тадбирни ташкиллаштиришда факультет декани раҳбарлигидаги жамоаси ва “Жисмоний маданият ва спорт” кафедраси аъзоларига  чуқур миннатдорчилигимизни изҳор этамиз.

Прошли соревнования по футболу
Интерес к спорту в Республике Узбекистан настолько высок, что люди в возрасте от 7 до 70 лет занимаются спортом. Для построения любого общества необходимым является формирование гармоничной, всесторонне развитой личности с высоким уровнем духовной культуры и наличием творческих устремлений. В частности, в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства все члены руководства, профессорско-преподавательский состав и студенты проводят свободное время, играя в футбол.
14 октября 2019 года на спортивной площадке института для студентов 1-курса факультета механизации сельского хозяйства были организованы спортивные соревнования по футболу на «Кубок декана». Цель мероприятия –научить студентов рационально организовывать свой досуг, воспитывать в них чувство ответственности, умение проявлять и развивать свои положительные способности.
Мероприятие открыл декан факультета к.т.н., доцент Шавазов К.А. В нем приняли участие 8 команд. По итогам турнира 1-ое место заняла 103 группа, 2-е место - команда под руководством заместителя декана по работе с молодежью, 3-е место – 101 и 104 группы. Мы хотим выразить искреннюю благодарность руководству деканата факультета и сотрудниками кафедры физической культуры и спорта за организацию этого мероприятия.