Халқаро илмий конфереция FORM-2020 ўз фаолиятини онлайн тарзда бошлади
Миллий тадқиқотлар Москва давлат қурилиш университети (НИУ МГСУ), Ханой шаҳар Миллий қурилиш университети (NUCE), Хо Ши Мин шаҳар Архитектура университети, Ханой Архитектура университети ва Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти (ТИИИМСХ) ҳамкорлигида XXIII Қурилиш – ҳаётий фаолиятни таъминлаш муҳитидир «CONSTRUCTION THE FORMATION OF LIVING ENVIRONMENT 2020» (FORM-2020), халқаро илмий конференция 2020 йил 22-25 апрелда Вьетнамнинг Ханой шаҳридаги Миллий қурилиш университетида ўтказилиши режалаштирилган эди.
2020 йил март ойида бошланган пандемия сабабли ушбу конференцияни ўтказиш муддати 2020 йил 23 сентябрга кўчирилганди. Бугун, Тошкент вақти билан 12-00 да FORM-2020 Халқаро Илмий Конференциянинг очилиш маросимига бағишланган ялпи мажлис, қурилиш соҳасидаги етакчи олимларнинг маърузалари билан бошланди. Ялпи мажлисда ҳамкор университетларнинг раҳбарлари Pham Duy Hoa, Акимов Павл, Vu Ngoc Anh, ва Ўзбекистон Республикаси Олий таълим кенгаши раиси, институтимиз ректори Уктам Умурзаков халқаро илмий конференция иштирокчиларини табриклашди.
Конференция ўз ишини 2020 йил 24-25 сентябрь кунлари қуйидаги илмий секцияларда давом эттиради:
- 1-Секция. «Ақлли» шаҳар (Smart city);
- 2-Секция. Замонавий қурилиш материаллари (Modern building materials);
- 3-Секция. Муҳандислик инфраструктураси (Engineering Infrastructure);
- 4-Секция. Бино ва иншоотларнинг ишончлилиги (Reliability of buildings and constructions);
- 5-Секция. Қурилишда менежмент (Management in construction);
- 6-Секция. Қурилишдаги янги технологиялар (New construction technologies).
Институтимизнинг 43 нафар профессор-ўқитувчилари ўзларининг илмий мақолалари билан қатнашишмоқда. Конференцияда муҳокамадан ўтган илмий мақолалар Scopus базасидаги илмий журналда чоп этилади. Конференция ишига муваффақиятлар тилаймиз.

Начала свою работу Международная научная конференция FORM-2020
22 – 25 апреля 2020 года в городе Ханое (Вьетнам) на базе Национального строительного университета была запланирована XXIII Международная научная конференция «Construction the Formation of Living Environment» (FORM-2020). Организаторы мероприятия: Национальный исследовательский Московский государственный строительный университет (НИУ МГСУ), Национальный строительный университет (NUCE), Вьетнамский национальный университет, Хошимин (VNUHCM), Ханойский архитектурный университет (Вьетнам), Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (ТИИИМСХ).
В связи с пандемией, начавшейся в марте 2020 года, конференция была перенесена на 23 сентября 2020 года. Сегодня, в 12:00 по ташкентскому времени, началось пленарное заседание, посвященное церемонии открытия Международной научной конференции FORM-2020. Пленарное заседание началось с выступлений ведущих ученых в области строительства. Участников международной научной конференции поздравили руководители университетов-партнеров Pham Duy Hoa, Акимов Павл, Vu Ngoc Anh и председатель Совета высшего образования Республики Узбекистан, ректор ТИИИМСХ профессор Умурзаков Уктам Пардаевич.
Конференция будет проходить 24-25 сентября 2020 года в следующих научных секциях:
Секция 1. Умный город (Smart city);
Раздел 2. Современные строительные материалы (Modern building materials);
Раздел 3. Инженерная инфраструктура (Engineering Infrastructure);
Раздел 4. Надежность зданий и сооружений (Reliability of buildings and constructions);
Раздел 5. Управление в строительстве (Management in construction);
Раздел 6. Новые строительные технологии (New construction technologies).
С научными статьями примут участие 43 сотрудника нашего института. Обсуждаемые на конференции научные статьи будут опубликованы в научном журнале в базе данных Scopus.