Ўз умрини, ҳаёт мазмунини шеъриятсиз тассаввур қилолмайдиган адиблар бўлади. Улар қалб малҳами, дил дардларини ифодаловчи восита, бадиий қурол сифатида шеъриятни эъзозлайди. Ўз туйғуларини, чизгилари ва сезгиларини  Ватан қадри халқ дарди билан боғлаб ақл чиғириғидан ўтказиб қоғоз юзига туширишади.
Ана шундай хассос, адиблардан бири  халқ шоири ва қаҳрамони Абдулла Ориповдир. Шоир ижодиётини кузатаркансиз, фалсафийликка йўғрилган нафосатни сезасиз. Унинг ижодиётига оид жуда кўп илмий рисола ва монография яратилиши шубҳасиз. Ўзбекистон халқ ёзувчиси Одил Ёқубов айтганидек, “Абдулла Орипов феномени ҳали охиригача англанмаган тимсолдир”. ТИҚХММИда улуғ адиб Абдулла Орипов ижодига бағишланган “ЖОНАЖОНИМ, ШЕЪРИЯТ!” номли рукнда иқтидорли ёзувчи, журналист Абдусаид Кўчимовнинг шоир ҳақидаги “Мен шоирман, истасангиз шу...” деб номланган китобининг  онлайн тақдимоти бўлиб ўтди.
Институт проректори Рузимурат Чориев тадбирни кириш сўзлари билан очгач, Республика олий таълим кенгаши раиси, институт ректори, профессор, Умурзаков Ўктам Пардаевичга сўз берди. Улар институтда Абдулла Орипов ижодини оммалаштириш борасида қилинаётган турли йўсиндаги ишлар ва шоир номидаги махсус стипендия ҳамда кўкрак нишони таъсис этилганини фахр билан таъкидлаб ўтдилар. Шунингдек, тақдимот этилаётган китобнинг аҳамияти ҳақида сўз юритиб иштирокчи меҳмонларга ўзларининг самимий миннатдорчиликларини билдирдилар.
Унда китоб муалифи таниқли ёзувчи ва публицист, Ўзбекистон миллий ахборот агентлигининг бош директори  Абдусаид Кўчимов, адабиётшунос олим, филология фанлари номзоди, “Ўзбеккино” миллий агентлиги раҳбарининг биринчи ўринбосари, Шуҳрат Ризаев ҳамда шоирнинг қизи, тиббиёт фанлари номзоди, доцент Шоира Орипова, ТИҚХММИ Қарши филиалининг раҳбари ва профессор ўқитувчилари ҳамда Абдулла Орипов номидаги ижод мактаби ўқитувчи ва ўқувчилари фаол иштирок этишди. Абдусаид Кўчимов “Мен шоирман, истасангиз шу...” деб номланган хотира китобининг яратилиши билан боғлиқ маълумотларни келтириб ўтди. Сўздаги сеҳрни ва шеърдаги ҳикматни англаган адибнинг асарлари мангуллика муҳрланган.
Шуҳрат Ризаев эса шоирнинг ижодиётида фалсафийлик нафосатнинг уйғунлиги мавзусида сўз юритдилар. Шоирнинг қизлари Шоира Орипова отаси ҳақидаги хотиротлари билан ўртоқлашди. Сўнгра Абдулла Орипов номидаги ижод мактабининг 10-синф ўқувчиси Севинч Омонова, ТИҚХММИ “Ер ресурсларини бошқариш” факультетининг талабаси Дилноза Жабборова, “Гидромелиорация” факультети талабаси Соҳиба Имомомалиевалар ўзларининг ҳамда шоир шеърларидан намуналар ўқишди.

Поэзия как волшебство
Есть поэты, которые не могут представить свою жизнь без поэзии. Они почитают поэзию как лекарство для сердца, средство выражения сердечных болей и художественное оружие.
Один из таких поэтов - народный поэт и герой Абдулла Арипов. Его творчество пронизано раздумьями о сложности бытия, о месте человека в жизни, о его ответственности за все, что происходит на планете. А еше оно согрето дыханием любви к людям, матери, женщине, Родине - что составляет сущность и основу жизни. Большие чувства, яркая эмоциональность, философская глубина, неповторимый национальный колорит и всеохватность мышления — вот что отличает его поэзию и делает ее непреходящей во времени.
В ТИИИМСХ была организована презентация книги талантливого писателя и журналиста Абдусаида Кучимова под названием «Я поэт, если хочешь ...». Мероприятие под девизом «JONAJONIM, SHERIYAT!» было посвящено творчеству великого поэта Абдуллы Арипова.
Со вступительным словом мероприятие открыл проректор института Рузимурат Чориев. Затем слово было предоставлено председателю Республиканского совета высшего образования, ректору Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, профессору Умурзакову Уктаму Пардаевичу. Ректор рассказал о мероприятиях, проводимых в институте по популяризации творчества Абдуллы Арипова, об учреждении специальной стипендии и значка имени поэта. Также рассказал о важности представленной книги.
В мероприятии активное участие приняли автор книги - известный писатель и публицист, генеральный директор Национального информационного агентства Узбекистана Абдусаид Кучимов, литературовед, кандидат филологических наук, первый заместитель руководителя национального агентства «Узбеккино» Шухрат Ризаев, дочь поэта, кандидат медицинских наук, доцент Шоира Арипова, руководители и профессорско-преподавательский состав Каришинского филиала ТИИИМСХ, а также преподаватели и учащиеся Школы творчества имени Абдуллы Арипова.