Умурзаков Ўктам Пардаевич оламдан ўтдилар
2021 йил 26 июль Ўзбекистон Республикаси илм-фан соҳасига улкан ҳисса қўшган, таълим соҳасининг етук намоёндаларидан бири, Республика олий таълим Кенгаши раиси, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механихацилаш муҳандислари институти ректори, иқтисодиёт фанлари доктори, профессор Умурзаков Ўктам Пардаевич оламдан ўтдилар. Умурзаков Ўктам Пардаевич 1952 йил 20 августда Сирдарё вилоятида туғилган, 3 нафар фарзанднинг отаси сифатида фарзданларини зиёли қилиб, ўстирди ва тарбиялади. Умурзаков Ўктам Пардаевич кўп йиллардан бери ўз иш фаолияти давомида Ўзбекистон Республикасида илм-фан ва таълим соҳасида катта ташуббусларни илгари суриш билан бир қаторда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти ривожланиши учун улкан ҳисссаларини қўшиб келаётган эди. 1974-йилдан 1977-йилгача Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш инженерлари институтининг “Машиналар пухталиги ва ремонти” кафедрасининг кичик илмий ходими, 1977-1980-йилларда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш инженерлари институтининг илмий-тадқиқот лабораторияси кичик илмий ходими, 1980-1990-йилларда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш инженерлари институтининг “Материалшунослик ва машинасозлик” кафедраси ассистенти, 1990-1992-йилларда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш инженерлари институтининг Малака ошириш факультети декани, 1992-1996-йилларда
Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш инженерлари институтининг қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари тайёрлаш маркази проректори, 1996-1999-йилларда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш инженерлари институтининг “Қишлоқ хўжалигини механизациялаш” факультети декани, 1999-2004-йилларда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтининг Илмий ишлар ва ахборот технологиялари бўйича проректори, 2004-2011-йилларда Тошкент ирригация ва мелиорация институтининг Ўқув ишлари бўйича биринчи проректори, 2011-2013-йилларда эса Тошкент ирригация ва мелиорация институтинингнг Ўқув ишлари бўйича биринчи проректори, ректор вазифасини бажарувчи, 2013-йилдан ҳозирга қадар Тошкент ирригация ва мелиорация институтининг “Сув хўжалиги иқтисоди” кафедраси профессори, 2017-йил 26-майдан ҳозирга қадар Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтининг ректори, Республика Олий таълим Кенгаши раиси сифатида меҳнат фаолиятини олиб бораётган эдилар. Умурзаков Ўктам Пардаевич Ўзбекистон Республикаси илм-фан ва таълим соҳасида алоҳида ҳурмат ва эътиборга эга инсон бўлиш билан бирга, замонавий илм-фан, дунёдаги нуфузли таълим тизимлари билан халқаро интеграция масалаларида ҳам ташаббус кўрсатиб, кўплаб илмий-амалий лойиҳаларни ҳам амалга оширдилар ҳамда буни барча Республикамиздаги олий таълим муассасаларига ҳам тарғиб қилдилар. Республика Олий таълим Кенгаши раиси сифатида олий таълим соҳасида ҳам сезиларли амалий ишларни бажардилар. Берилган таклиф ва ташаббуслар ҳукуматимиз томонидан қўллаб-қувватланиб, ҳозирги кунда ҳам иш жараёнида татбиқ этилмоқда. Илм-фан соҳасида ҳам иқтисодиёт фанлари бўйича, ҳам қишлоқ ва сув хўжалиги иқтисодиёти бўйича Ўзбекистон Республикасига кўплаб салоҳиятли, фидоий ва жонкуяр кадрларни тайёрлаб бердилар. Биргина Қишлоқ хўжалиги иқтисодиёти йўналишида ўзининг 100 га яқин шогирдлари диссертация ҳимояларини Ўктам Пардаевич раҳбарлигида муваффақиятли ҳимоя қилиб, ҳозирги кунда ишлаб чиқариш тармоқларида ўз фаолиятларини олиб бормоқдалар. Профессорни Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтидаги фаолиятини бир китоб қилиб ёзса, бир инсон ҳаёт даврига арзигулик ишларни амалга оширди десак ҳам адашмаган бўламиз. Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтида Республика олий таълим муассасалари орасида алоҳида ташаббус кўрсатиб, институт Узрепорт телеканали ва HUAWEI компанияси билан ҳамкорликда профессор-ўқитувчилар маърузаларини оммавий-ахборот воситалари ҳамда ижтимоий тармоқлар орқали талабалар эътиборига етказиш ишларини амалга оширди, ушбу компания билан истиқболли ишлар ҳозирги кунда ҳам давом этаётгани алоҳида аҳамият касб этади. Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари инсититути билан ҳар қанча фахрлансак арзийди. Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасалари рейтингида Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти 2018 йилда 3-ўринни эгаллаган бўлса, 2019 йил натижалари бўйича 2-ўринни, 2020 йилда эса 0.1 балл фарқ билан иккинчи ўринни қайд этди. Ҳозирда жаҳон университетларининг халқаро рейтингини аниқловчи Quacquarelli Symonds (QS) рейтинг агентликлари томонидан “Ривожланаётган Европа ва Марказий Осиё” (Emerging Europe and Central Asia – EECA) рейтингида мамлакатимизда биринчи бўлиб, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти мазкур рейтингида 301+ ўринни қайд этган, ҳозирги кунда бу ўрин янада мустаҳкамланиб, юқори ўринларн қайд этмоқда. Бундан ташқари, худди шундай яна битта халқаро рейтинг агентлиги Times Higher Eduducation (THE) томонидан ҳам Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари инсититути Республикада биринчи бўлиб, “Тоза сув ва санитария” йўналишида - 201-300 ўрин, “Ердаги ҳаёт” йўналишида 201+ўринни эгаллаб, дунё университетлари рейтингида соҳаси бўйича 201+ ўринни қайд этди, ҳозирда эса Ўзбекистон олий таълим мауссасалари орасида халқаро рейтингда энг юқори ўринларни эгалламоқда. Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари инсититути халқаро миқёсда 30 дан ортиқ мамлакатлар билан қўшма дастурлар, меморандумлар ва ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқиб, истиқболли режаларни белгилаган ҳолда ҳозирда ҳам ушбу ҳаракатлар фаол давом эттирилмоқда. Албатта бу ютуқлар бошида Умурзаков Ўктам Пардаевичнинг катта меҳнатлари, ташаббуслари ва оқил раҳбар сифатида фаолияти сабаб бўлди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 10 июлдаги 6024-сонли “Ўзбекистон Республикаси сув хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган концепцияси”да назарда тутилган вазифаларни бажариш борасида Умурзаков Ўктам Пардаевич Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари инсититутини янги босқичга олиб чиқишдек, катта режаларни мақсад қилиб олган эди. Таҳлил қилиб айтидаган бўлсак, ҳорирги кунга қадар Ўктам Пардаевич томонидан тузилган режаларни давом эттириш борасида кераклича шарт-шароит яратиб ва салоҳиятли кадрларни тарбиялаб кетдилар. Охирги йилддарда институтда бажарилган улкан бунёдкорлик ишлари, замонавий технологиялар асосида жиҳозланган лаборатория ва аудиториялар, таълим технологиялари,иқтидорли талаба-ёшларни, ёш олимларни қўллаб-қувватлаш борасидаги катта маблағлар ва инвестиция жалб этилишидек муҳим ислоҳотларни қоғозга туширадиган бўлсак, Умурзаков Ўктам Пардаевичнинг ўрни ва меҳнатлари самарасини кўриш қийин эмас.
Талабалар назарида қарайдиган бўлсак, Ректор. Бу сўзни эшитганда ҳар бир инсоннинг ҳаёлида қаттиққўл ва илмий протоколдан чиқмайдиган ўта расмий шахс гавдаланади. Ўктам Пардаевич эса ҳар бир талабасининг қалбига қандай йўл топишни биладиган кучли психолог, халқчил, самимий ва талабапарвар устоз эдилар. Ҳар бир битирувчи шахсан ректор қўлидан диплом олиши керак эканлигини кўп эслатар ва бу ишни жуда катта эътибор билан бажарар эдилар. Уларнинг шахсан ўзидан диплом олган юзлаб битирувчилар бу жараён қандай ҳаяжонли ва нақадар ички ундовчи кучни уйғотишини билишади, яхши эслашади.
Устозда ёшларга ҳос бўлган ташаббускорлик ва ёши улуғ инсонларда ҳаёт тажрибаси шакллантирадиган донишмандлик уйғунлашиб кетган эди. Яхши ташаббусларни ёқтирар, қўллаб-қувватлар уни янада мукаммал бўлиши учун ўз тажрибасидан мисоллар келтириб, тузатиш ва қўшимчалар киритар эдилар.
Инна лиллаҳи ва инна илайҳи рожиъун.
Ўктам Пардаевич фидойи олим, илм-фан ва таълимнинг ҳақиқий жонкуяри эдилар.
Устознинг барча оила аъзолари, яқинлари ва шогирдларига, жумладан фарзандлари Бош вазир ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаковга ҳамдардлик билдириб қоламиз.

Ушел из жизни Уктам Пардаевич Умурзаков
26 июля скончался Умурзаков Уктам Пардаевич, председатель Совета высшего образования Республики Узбекистан, ректор Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, доктор экономических наук, один из ведущих деятелей в сфере образования, внесший большой вклад в научную сферу Республики Узбекистан. Умурзаков Уктам Пардаевич родился 20 августа 1952 года в Сырдарьинской области, как отец трёх детей вырастил их и дал им образование. Умурзаков Уктам Пардаевич в течение многих лет своей деятельности наряду с выдвижением больших инициатив в сферу науки и образования Республики Узбекистан также вносил свой большой вклад в развитие Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. С 1974 по 1977 был младшим научным сотрудником кафедры “Техническое обслуживание и ремонт машин” Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, в 1977-1980 гг. был младшим научным сотрудником научно-исследовательской лаборатории Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, ассистент кафедры «Материаловедение и машиностроение» Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, в 1990-1992 гг. - декан факультета Повышения квалификации Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, в 1992-1996 гг. - проректор
Центра подготовки инженеров механизации сельского хозяйства, в 1996-1999 гг. – декан факультета Механизации сельского хозяйства, в 1999-2004 гг. - проректор по научной работе и информационным технологиям Ташкентского института ирригации и инженеров сельского хозяйства, в 2004-2011 гг. – первый проректор по научной работе Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, а в 2011-2013 гг. -  первый проректор по научной работе, выполняющий обязанности ректора Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, с 2013 года по настоящее время профессор кафедры «Экономика сельского хозяйства» Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, с 26 мая 2017 года по настоящее время работал в качестве ректора Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства и председателя Совета высшего образования республики. Умурзаков Уктам Пардаевич, являясь человеком, заслуживающим особого уважения и внимания в сфере науки и образования Республики Узбекистан, проявляя инициативу в вопросах современной науки, международной интеграции с авторитетными мировыми образовательными системами, реализовал множество научно-практических проектов, а также пропагандировал это во всех высших учебных заведениях республики. Будучи председателем Совета высшего образования республики,  также проводил видную практическую работу в области высшего образования. Представленные предложения и инициативы будучи поддерживаемыми нашим правительством, даже сегодня реализуются в процессе работы. Для Республики Узбекистан подготовил многих самоотверженных и энергичных кадров с потенциалом в области науки и экономики, а также в области сельского хозяйства и водного хозяйства. Около 100 учеников успешно защитивших диссертации под руководством Уктама Пардаевича по направлению Экономика сельского хозяйства, в настоящее время осуществляют свою деятельность в производственных отраслях. Даже если мы напишем книгу о его деятельности в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации  сельского хозяйства, мы не ошибемся сказав, что он осуществлял стоящие вещи. Осуществил работу по донесению лекций преподавателей Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства через СМИ и социальные сети совместно с телеканалом UzReport и компанией HUAWEI, отдельно выдвинув инициативу среди Высших учебных заведений Республики. Примечательно, что многообещающая работа с этой компанией продолжается и сегодня. Стоит гордиться Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. В рейтинге высших учебных заведений Республики Узбекистан Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства занял 3 место в 2018 году, 2 место в 2019 году и второе место в 2020 году с разницей в 0,1 балла. Сейчас Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства первым в стране занимает 301+ место в рейтинге «Развивающихся стран Европы и Центральной Азии» (Emerging Europe and Central Asia – EECA) рейтингового агентства Quacquarelli Symonds (QS), определяющего международный рейтинг мировых университетов, в настоящее время положение дополнительно укрепляется и фиксируются высокие места. Кроме того, Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства первым в стране по версии еще одного международного рейтингового агентства Times Higher Education (THE)  первым в республике заняв 201-300 места в направлении «Чистая вода и санитария» и 201+ в направлении «Жизнь на Земле», занимает 201+ место в рейтинге мировых университетов, в настоящее время занимает самые высокие места в мировых рейтингах среди высших учебных заведений Узбекистана. Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства выведя на новый уровень совместные программы, меморандумы и партнёрские отношения с более чем 30 странами на международном уровне и определяя планы на будущее, активно продолжает эти действия и сейчас. Безусловно, эти достижения были достигнуты благодаря большому труду, инициативе и мудрому руководству Умурзакова Уктама Пардаевича. Умурзаков Уктам Пардаевич ставил перед собой большие цель, чтобы вывести Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства на новый уровень для выполнения задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан в “Концепции развития водных ресурсов Республики Узбекистан на 2020-2030 годы”  от 10 июля 2020 года № 6024. Анализируя можно увидеть, что до настоящего времени Уктам Пардаевич создал необходимые условия для продолжения составленных им планов и воспитал кадров с потенциалом. Не сложно увидеть роль и результат трудов Умурзакова Уктама Пардаевича, если перенести на бумагу огромную созидательную работу, проделанную в институте за последние годы, такую как современные лаборатории и аудитории, оснащенные современными технологиями, образовательные технологии, большие средства и инвестиции для поддержки  талантливых студентов и молодых учёных. С точки зрения студентов, Ректор. Услышав это слово в мыслях каждого человека возникает образ строгого и неотступающего от научного протокола чересчур официального человека. Но Уктам Пардаевич был сильным психологом, искренним человеком, который всегда был на стороне народа и студентов, умеющим найти путь к душе каждого студента. Часто напоминал о том, что каждый выпускник должен получить диплом с рук ректора и выполнял это с большой внимательностью. Сотни выпускников, получивших диплом лично из его рук знают и помнят насколько это волнительный процесс, пробуждающий внутреннюю мотивирующую силу. Учитель сочетал в себе инициативность, присущую молодым и мудрость, которую жизненный опыт сформировали в пожилых людях. Ему нравились хорошие инициативы, он их поддерживал и, приводя примеры из собственного опыта, вносил исправления и дополнения, чтобы сделать их более совершенным.
Инна лиллаҳи ва инна илайҳи рожиъун.
Уктам Пардаевич был самоотверженным учёным, преданным всей душой науке и образованию.
Выражаем соболезнования всем членам семьи, родственникам и ученикам учителя, в том числе его сыну, заместителю премьер-министра - министру инвестиций и внешней торговли Сардору Умурзакову.