Япониянинг SATREPS дастури доирасида Ўзбекистонлик олимлар иштирокида қўлга киритилган дастлабки ҳамкорлик лойиҳаси вазифалари муҳокама қилинди
Бугун Япония ва Ўзбекистоннинг нуфузли университетлари ва ташкилотлари томонидан Япониянинг SATREPS доирасида қўлга киритилган “Орол олди минтақасида ерлар шўрланишини камайтириш ва маҳсулдорлигини оширишга йўналтирилган сувдан фойдаланиш ва мониторингини олиб боришнинг янги технологиясини ривожлантириш”  мавзусидаги лойиҳа “Орол олди минтақасида ерлар шўрланишини камайтириш ва маҳсулдорлигини оширишга йўналтирилган сувдан фойдаланиш ва мониторингини олиб боришнинг янги технологиясини ривожлантириш” мавзусидаги лойиҳа фаолиятини ташкил этиш ва унинг дастурининг муҳокамаси бўлиб ўтди.
Ўзбекистоннинг Япониядаги элчихонаси томонидан онлайн режимда ташкил этилган учрашувда Ўзбекистонинг Токиодаги Элчиси Ғайрат Фозилов, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари Юсупбек Казбеков, Инновацион ривожланиш вазири ўринбосари Азимжон Назиров, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Халқаро бўлим бошлиғи Ибраим Ходжаев, International Fund for Saving Aral Sea (IFAS) раҳбари Вадим Соколов, International Innovation Center for Aral Sea Basin (IICAS) раҳбари Мурат Ганиев, ТИҚХММИ ректори Ўктам Умурзаков, UzGIP бош мутахассиси Гулчеҳра Хасанханова, Узгидромет директори Бахриддин Нишонов, “Панаев фарм” хўжалиги мутахассиси Қурбонов Алишер, Балиқ Нукус фермер хўжалиги раҳбари Калибек Прембетов, Тадбиркор аёллар ассоциацияси Қорақалпоғистон бўлими раҳбари Элибоева Назира ҳамда Япония томонидан JICAнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ходимлари Казуко Такабатакэ ва Фарход Қурбонов, Киото университетидан проф. Танака Кенджи, Др.Тимур Хужаназаров, проф. Осаму Казан, Тохоку университетидан    др. Ёшия Тууже, Китакиюшу университетидан проф. Ясуи Хидинари, Мие университетидан проф. Мацуо Наоко, Чиба университетидан проф. Хигучи Ацуши, Кобе университетидан проф. Нагано Уки, Тоттори университетидан проф. Кристина Тодеричлар қатнашдилар.
Мазкур ўта долзарб масалалар ечимига йўналтирилган лойиҳани бажарилишини ва унинг натижаларини жорий этишда томонларнинг вазифалари ҳар томонлама муҳокама қилинди. Учрашувда др. Тимур Хужаназаров томонидан лойиҳанинг мақсади ва вазифалари, уларни бажаришда қўлланиладиган услуб ҳамда ёндашувлар бўйича тақдимот қилинди. Лойиҳанинг таркиби ва босқичлари борасида савол-жавоб билан аниқликлар киритилди. Учрашув сўнггида Ўзбекистон томонидан ташкилотлар лойиҳа доирасида бажаришлари лозим бўлган вазифаларини қамраб олган алоҳида тақдимот қилишига келишиб олинди. Учрашув илиқ ва муҳокамаларга бой тарзда бўлиб ўтди. Ўзбекистоннинг Япониядаги элчиси Ғайрат Фозилов барча иштирокчиларга ташаккур билдирган ҳолда учрашувни якунлади.

В рамках японской программы SATREPS с участием узбекских ученых обсуждены задачи первого проекта сотрудничества
Сегодня престижными университетами и организациями Японии и Узбекистана в рамках программы «Исследовательское партнерство в области науки и технологий для устойчивого развития (SATREPS)» обсуждалась организация проектной деятельности и ее программа на тему «Разработка новых технологий мониторинга и контроля использования водных ресурсов для борьбы с засолением и улучшения продуктивности земель и продовольственной безопасности в Аральском регионе».
Встреча была организована в режиме онлайн Посольством Узбекистана в Японии. На встрече присутствовали Посол Узбекистана в Токио Гайрат Фозилов, заместитель Председателя Кабинета Министров Республики Каракалпакстан Юсупбек Казбеков, заместитель Министра инновационного развития Азимжон Назиров, руководитель международного отдела Министерства сельского хозяйства Ибраим Ходжаев, руководитель International Fund for Saving Aral Sea (IFAS) Вадим Соколов, руководитель International Innovation Center for Aral Sea Basin (IICAS) Мурат Ганиев, ректор ТИИИМСХ Умурзаков Уктам Пардаевич, главный специалист UzGIP Гульчехра Хасанханова, директор Узгидромет Бахриддин Нишонов, специалист хозяйства «Панаев фарм» Курбанов Алишер, руководитель Нукусского рыбного хозяйства Калибек Прембетов, руководитель Каракалпакского филиала Ассоциации женщин-предпринимателей Элибоева Назира, с японской стороны сотрудники офиса JICA в Узбекистане Казуко Такабатакэ и Фарход Қурбонов, профессора университета Киото Японии Кенджи Танака, Тимур Хужаназаров, Осаму Казан, профессор университета Тохоку Йошия Тоге, профессор университета Китакюсю Ясуи Хидинари, профессор университета Мие Мацуо Наоко, профессор университета Чиба Хигучи Ацуши, профессор университета Кобе Нагано Уки и профессор университета Тоттори Кристина Тодерич.
Стороны детально обсудили вопросы реализацию проекта и внедрения его результатов. Тимур Худжаназаров выступил с докладом о целях и задачах проекта, методах и подходах, используемых при их реализации. В рамках проекта предусмотрены прямые инвестиции в образование и создание современного центра наблюдения изменения климата, метеорологического мониторинга, а также внедрения новых японских технологий в сельское хозяйство в условиях засоления с целью увеличения продуктивности земель и повышения благосостояния местных сообществ людей в условиях ограниченного доступа воды в Приаралье. Встреча была интересной и насыщенной. Посол Узбекистана в Японии Гайрат Фозилов поблагодарил всех участников и завершил встречу.