Сув ресурсларини бошқариш йўналишида хориж билан ҳамкорлик
Хорижий давлатлар билан ҳамкорликнинг йўлга қўйилиши таълим тизимида ҳам ўзига хослик ва катта аҳамият касб этади. Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтида ташкил этилган "ЎЗБЕКИСТОН ВА ГЕРМАНИЯ ЎРТАСИДА СУВ РЕСУРСЛАРИНИ БОШҚАРИШ ЙЎНАЛИШИДА ҲАМКОРЛИК ЛОЙИҲАЛАРИ” мавзусидаги онлайн вебинар худди шу жиҳати билан эътиборга молик бўлди.
2020 йил 26 июнь куни Тошкент, Ўзбекистон ва Берлин, Германия ўртасидаги виртуал мулоқотни ТИҚХММИ ректори, профессор Умурзаков Ўктам Пардаевич ўзларининг самимий истаклари билан очиб бердилар ва ҳамкорликнинг натижалари ҳар иккала давлат учун аҳамиятли бўлишини қайд этдилар. Улар ўз кириш сўзларида муҳтарам элчи Набижон Содиқжонович Қосимов жанобларига, Германияда фаолият юритаётган ватандошларга қизғин саломларини йўлладилар. Шунингдек, "пандемия шароитида,  барча иштирокчилар жумладан, ёшлар билан онлайн шаклда учрашиб турганимиздан  мамнунман. Яқинлашиб келаётган 30 июнь – Ўзбекистон ёшлар иттифоқи  ташкил этилган кун билан бевосита боғлиқ бўлиб, у Ўзбекистонда “Ёшлар куни” деб белгиланган"-дея уқтирдилар ректор.
Маълумки, 2017 йил   30 июнда  бўлиб ўтган Ўзбекистон “Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракатининг IV қурултойида муҳтарам Президентимиз Шавкат Миромонович Мирзиёевнинг сўзлаган нутқи ва ушбу тарихий анжуманда юртимизнинг барча ҳудудларидан ташриф буюрган делегатлар ҳамда видеоконференция орқали маҳаллий ҳокимликлар раҳбарлари ва ҳудудлардаги ёшларнинг ҳам қатнашганлиги бугун бутун мамлакатимиз ёшларининг қалбида янада жўшқин кайфият, ғайрат ва шижоат уйғотгани аниқ. Президентимизнинг ватанимиз фарзандлари қалбига катта ишонч бағишловчи, ҳаёт ҳақиқатидан келиб чиқиб таъкидлаётган фикрлари, қўллаб-қувватлашлари бутун Ўзбекистон ёшларини янги марралар сари руҳлантириб, етакламоқда.
Бугун “30 июнь-Ўзбекистон ёшлари куни” га бағишлаб, Ўзбекистон Республикасининг Германия Федератив Республикасидаги элчихонаси,  Ўзбекистон ёшлари умумжаҳон ассосиацияси, Берлиндаги Гумболдьт Университети ва Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти ҳамкорлигида "Ўзбекистон ва Германия ўртасида сув ресурсларини бошқариш йўналишида ҳамкорлик лойиҳалари” мавзусидаги онлайн шаклда вебинар ҳам ана шу жиҳати ва мақсадлари билан катта аҳамият касб этди.
Мазкур вебинардан кўзланган мақсад Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги сув ресурсларини бошқариш йўналишида илмий ва таълимий ҳамкорликлар ҳамда мавжуд грантлар бўйича маълумотлар бериш, шунингдек, Вебинар давомида Жаҳон Рейтингида топ-100 университетлари ичида бўлган Берлиндаги Гумболд Университети ҳақида ҳам батафсил маълумот бериб ўтилади. Бундан ташқари, Германияда PhD дастурига қабул қилиш ва муваффақиятли ҳимоя қилиш талаблари ҳақида танишишингиз мумкин бўлади. Энг асосийларидан бири бўлган, Scopus ва Web of Science базасига кирган кучли журналларда қандай қилиб мақолалар чоп этиш бўйича ҳам маълумотлар берилиши кўзда тутилган.
Бугун вебинарда асосий спикерлик қилувчи – қишлоқ хўжалиги фанлари доктори, Берлиндаги Гумбольтд университети профессори Хамидов Ахмаджон Мухамадханович ҳам ёш ватандош олимларимизлар ҳисобланади. У бизга нафақат ватандош, балки Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтининг битирувчиси бўлгани ҳам бизни руҳлатирмасдан қолмайди.
Хамидов Ахмаджон Мухамадханович 2002 йилда институтнинг бакалавриатурасини, 2004 йилда магистратурасини тамомлаган. 2005-2007 йй. - Испания давлатининг Кадиз университетининг магистратурасида ҳам ўқиган. Меҳнат фаолияти давомида Америка Қўшма Штатларининг «Жаҳон банки» ходими (2007-2009), Тошкент ирригация ва мелиорация институти илмий ходими (2009-2010), 2010 йилдан Германия Федератив Республикасининг Берлиндаги Гумболдт университети докторанти, доценти, профессори, шу билан бирга Лейбниц номли қишлоқ хўжалигини ландшафтлаштириш илмий тадқиқот маркази (ZALF) катта илмий ходими лавозимларида ишлаб келмоқда Хозирда ZALF маркази ва ТИҚХММИ ҳамкорлигидаги  «WEFUz - Суғорма деҳқончиликда сув-энергетика-озиқ-овқат хавфсизлигини барқарорлигини баҳолаш: Ўзбекистондаги дарёлар мисолларида» илмий лойиҳага координаторлик қилиб келмоқда.
"Мамлакат тараққиёти илм-фан тараққиёти билан узвий боғлиқ равишда кечадиган жараён саналади. Ушбу икки тушунчани бир-бирисиз тасаввур қилиб бўлмайди, - дейди илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректори Тоҳир Зокирович Султонов - Бу уйғунлик ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини ошириш, қобилиятли йигит-қизларни қўллаб-қувватлаш орқали янада ёрқин намоён бўлиб, албатта, кутилган натижаларни беради". Сўнгги бир йилда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтининг талабалари Республика миқёсида ўтказилган фан олимпиадаларида 10 та фахрли ўринлар эгаллаган бўлса, 1 нафар докторант ва 1 нафар магистрант, 1 нафар бакалавриат талабамиз қишлоқ хўжалиги йўналишида Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат стипендияси, 1 нафар Навоий давлат стипендияси, 2 нафар Беруний давлат стипендияси соҳиблари бўлдилар.
Сўнгги 1 йилда 10 нафар докторант, 14 нафар магистр ва 9 нафар бакалаврларни чет элда ўқитиш амалга оширилди. Шунингдек, институтда 2019 йилда сув ресурслари, озиқ-овқат хавфсизлиги, энергетика йўналишлари қамраб олган мавзуларда Ўрта Осиё мамлакатлари ва Афғонистон Республикаси, Европа университетларининг магистрантлари ва ёш тадқиқотчилари иштирокида 2 марта  “Ёзги мактаб” лар ташкил этилди. Бундай саъйи ҳаракатларимиз бўлажак мутахассисларимизни янада халқаро миқёсда ўзларининг билимларини тенгдошлари билан ўртоқлашишлари ва соҳага доир долзарб муаммоларни биргаликда аҳиллик билан ҳал этишларига замин яратиб беради.
Албатта, ўқишда ва илмда ҳамда тадбиркорликда фаол бўлган ёшларимизни доим қўллаб-қувватлашга давлатимиз, хориждаги элчихоналаримиз ва Ёшлар иттифоқи тайёр эканлигини яна бир бор таъкидлаб айтмоқчиман. Тадбир якунида институт ректори  Республика Олий таълим муассасалари кенгаши раиси, Ў. П. Умурзаков вебинар иштирокчиларига ташкилий қўмита номидан миннатдорчилик билдирди.

Международное сотрудничество в области управления водными ресурсами
Налаживание сотрудничества с зарубежными странами имеет большое значение в системе образования. В этом отношении заслуживает внимания онлайн-вебинар на тему «Проекты сотрудничества в области управления водными ресурсами между Узбекистаном и Германией», организованный Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в сотрудничестве с Посольством Республики Узбекистан в Федеративной Республике Германии, Всемирной молодежной ассоциацией Узбекистана, Университетом Гумбольдта в Берлине.
26 июня 2020 года ректор TИИИМСХ, профессор Умурзаков Уктам Пардаевич открыл онлайн-вебинар между Ташкентом, Узбекистаном и Берлином, Германией, выразил свои искренние пожелания и отметил, что результаты сотрудничества будут важны для обеих стран. В своей вступительной речи он тепло приветствовал посла Косимова Набижона Содикжоновича и его соотечественников, работающих в Германии.
Цель вебинара - предоставить информацию о научном и образовательном сотрудничестве между Узбекистаном и Германией в области управления водными ресурсами и существующих грантах, а также подробную информацию об Университете Гумбольдта в Берлине, который входит в число 100 лучших университетов мира. Узнать о требованиях для поступления на программу PhD в Германии и успешной защите. Получить информацию об одном из наиболее влиятельных журналов, включенных в базу данных Scopus и Web of Science, также о том, как публиковать статьи.
Основным докладчиком вебинара был Хамидов Ахмаджон Мухаммадханович, доктор сельскохозяйственных наук, профессор Университета Гумбольдта в Берлине. Он не только соотечественник, но и выпускник Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства.
Хамидов Ахмаджон Мухаммадханович окончил институт и получил степень бакалавра в 2002 году, в 2004 году получил степень магистра. В 2005-2007 гг. обучался в магистратуре в Университете Кадиса в Испании. В течение своей карьеры работал научным сотрудником во Всемирном банке США (2007–2009), научным сотрудником в Ташкентском институте ирригации и мелиорации (2009–2010), с 2010 года - докторант, доцент, профессор в Университете Гумбольдта в Берлине, Германия. Он также является старшим научным сотрудником в Лейбницком центре сельскохозяйственных ландшафтов (ZALF). В настоящее время является координатором совместного исследовательского проекта ZALF Center и TИИИМСХ на тему «WEFUz - Оценка устойчивости водной, энергетической и продовольственной безопасности в орошаемом земледелии: на примере рек в Узбекистане».
«Развитие страны - это процесс, который неразрывно связан с развитием науки. Эти два понятия неразделимы. Эта гармония более ярко демонстрируется повышением интеллектуального потенциала молодых людей, поддержкой талантливых людей и, безусловно, дает ожидаемые результаты» - отметил Султанов Тохир Зокирович, проректор по научной работе и инновациям.
За прошедший год студенты Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в проводимых в Республике олимпиадах завоевали 10 почетных мест, 1 докторант и 1 магистр, 1 бакалавр является обладателем государственной стипендии Президента Республики Узбекистан в области сельского хозяйства, 1 - государственной стипендии имени Навои, 2 - государственной стипендии имени Беруни.
За последний год 10 докторантов, 14 магистров и 9 бакалавров прошли обучение за рубежом. Кроме того, в 2019 году институт организовал «Летние школы» с участием магистрантов и молодых исследователей из стран Центральной Азии и Республики Афганистан, европейских университетов по темам, касающимся водных ресурсов, продовольственной безопасности, энергетики. Такие усилия позволят нашим будущим специалистам делиться своими знаниями со своими коллегами на международном уровне и совместно решать текущие вопросы в этой области.
Наше государство, посольства за рубежом и Союз молодежи готовы всегда поддерживать активную молодежь в сфере образования, науки и предпринимательства. По окончании мероприятия ректор института Умурзаков У.П. от имени оргкомитета поблагодарил участников онлайн-вебинара.