2019 йил 4 октябр куни ТИҚХММИ Қарши филиалида “2019 йил 22 декабр Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайлови куни” мавзусида маънавий-маърифий тадбир ўтказилди. Тадбир талабалар билан очиқ мулоқот шаклида ташкил этилди. Тадбирни илмий ишлар ва инновациялар бўйича директор ўринбосари Ҳ.А.Равшанов олиб борди. Тадбирда ТИҚХММИ Қарши филиали директори З.М.Муқимов, ўқув ва тарбиявий ишлар бўйича директор ўринбосари Ш.Р.Убайдуллаев, илмий ишлар ва инновациялар бўйича директор ўринбосари Ҳ.А.Равшанов, “Қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш” факультети декани У.И.Қодиров, “Ёшлар билан ишлаш, маънавият ва маърифат” бўлими бошлиғи Б.Б.Рўзиқулов, таълим сифатини назорат қилиш бўлими бошлиғи О.Ж.Примов, 15 нафар академик гуруҳ мураббийлари ҳамда 254 нафар талаба-ёшлар иштирок этишди.
Тадбирни ТИҚХММИ Қарши филиали директори Зарип Мажлисович Муқимов кириш сўзи билан очди. Тадбир меҳмонлари Қарши тумани сайловини мувофиқлаштирувчи туман сайлов комиссияси аъзоси Ғайрат Жумаевич Эргашев “Сайловда кузатувчи ва ваколатли вакилларнинг ўрни ва роли” мавзусида, Қарши шаҳар 29-сонли “Ўзбекистон” сайлов округи раиси Қаҳрамон Абдиевич  Маҳманазаров “Сайлов ҳуқуқи эркинлиги – фуқаролик жамиятининг муҳим мезони” мавзусида, ТИҚХММИ Қарши филиали “Ўзбекистон тарихи” кафедраси мудири Чарос Хусановна Темирова “Сайловлар–демократия кузгуси” мавзусида талабаларга Ўзбекистон сайлов қонунчилиги, Ўзбекистон Республикаси сайлов кодекси, ундаги янгиликлар, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайловининг ўзига хос хусусиятлари, Марказий сайлов комиссияси, округ ва участка сайлов комиссияларининг вазифалари ва ваколатлари, сайлов тизимининг ҳуқуқий асослари, демократик сайлов, сайловчиларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари тўғрисида батафсил тушунтириб беришди. Талабалар томонидан берилган саволларга тадбир қатнашчилари томонидан аниқ, қисқа ва тушунарли тарзда тўлақонли жавоб берилди. Тадбир қизиқарли ва мунозараларга бой тарзда кўтаринки кайфиятда ўтди.

Выборы – это не поблажки, а испытание
4 октября 2019 года в Каршинском филиале ТИИИМСХ состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «22 декабря 2019 года - День выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан и депутатов в местные кенгаши». Мероприятие было организовано в форме открытого диалога со студентами. Мероприятие провел заместитель директора по науке и инновациям Равшанов Х.А. В мероприятии приняли участие директор Каршинского филиала ТИИИМСХ З.М.Мукимов, заместитель директора по учебно-воспитательной работе Убайдуллаев Ш.Р., заместитель директора по научной работе и инновациям Х.А.Равшанов, декан факультета механизации сельского хозяйства У.И.Кодиров, начальник отдела по делам молодежи, духовности и просвещения Б.Б.Рузикулов, начальник отдела контроля качества образования О.Ж.Примов, кураторы 15 академических групп и 254 студентов.
Со вступительной речью мероприятие открыл директор Каршинского филиала ТИИИМСХ Зарип Мажлисович Мукимов. Гости мероприятия выступили со следующими докладами: член окружной избирательной комиссии по координации выборов в Каршинском округе Гайрат Жумаевич Эргашев с докладом «Место и роль наблюдателя на выборах и уполномоченных представителей», председатель избирательного округа «Узбекистан» № 29 города Карши Каҳрамон Абдиевич Махманазаров с докладом «Свобода выбора элемент демократии», заведующий кафедрой история Узбекистана Каршинского филиала ТИИИМСХ Чарос Хусановна Темирова – с докладом «Выборы - зеркало демократии». Участники мероприятия дали конкретные, краткие и четкие ответы на все вопросы студентов. Мероприятие прошло в тёплой атмосфере.